Smart. Secure. Easy.
Install Anywhere with Long Battery Life
Smart Wire-Free Security Camera System
180-Day Long Battery Life
The rechargeable and removable battery with low power protocol can largely extend your usage time.
*Battery life of up to 180 days is based on TP-Link’s laboratory testing triggering 10-20 events per day. Actual battery life may vary based on device settings, use, and environmental factors.
2K QHD Crystal Clear View
Now with 1.7 times more pixels than 1080p, providing clearer videos and more crisp photos.
Smart AI Detection and Notification
Smart AI identifies people, pets, and vehicles, notifying users as needed.
Sound and Light Alarm
Trigger the sound and light alarm to frighten
away the unwanted visitors.
Set the Camera On the Table
Set your camera anywhere(Indoor / Outdoor) you want.
Two-Way Audio
Communicate directly with the outdoors.
Customizable Activity Zone
See what matters most to you.
Secure Local Storage
Save recorded videos on the hub-installed microSD card (Up to 256GB) or using Tapo Care cloud storage service.
Cloud Storage
Tapo Care supported. Enjoy your cloud storage with unlimited spaces.
Water & Dust Resistant - IP65
Resistant to outdoor weather-related factors.
- 2K QHD-Now with 1.7 times more pixels than 1080p, providing clearer videos and photos
- 180-Day Battery Life*-The rechargeable and removable battery with a low-power protocol extends your usage
- Full-Color Night Vision-Reveal high-fidelity details and color at night with the starlight sensor
- Smart AI Detection and Notification-Smart AI identifies people, pets, packages, and cars, notifying users as needed
- Wire-Free Placement-No wires means you can place the cameras almost anywhere inside or outside-whatever works for you!
- Light and Sound Alarm-Triggers sound and light as an alarm when motion is detected
- Two-Way Audio-Enables communication through a built-in microphone and speaker
- Flexible Storage Choices-Save recorded videos on the hub-installed microSD card† (up to 256 GB) or by using Tapo Care** cloud storage services
- IP65 Water&Dust Resistant-Offers excellent waterproof and dustproof performance for outdoor scenarios
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tapo.com/en/product/smart-camera/tapo-c420s2/#tapo-product-overview |
|---|---|
| Category Code | NCI |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.35 |
| Unit Box Width | 0.11 |
| Connectivity technology | Wireless |
| People counting function | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Form factor | Bulb |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| LED indicators | System |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Protection features | Dust resistant/Water resistant |
| Field of view (FOV) angle | 113 ° |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Progressive scan | Yes |
| Focal length range | 3.18 mm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 850 m |
| Frame rate | 20 fps |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Supported video modes | 1440p |
| Video formats supported | H.264 |
| Video streaming | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | No |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| DC-in jack | Yes |
| Alert notification type | Snapshot alert message |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection/People counting/Vehicle detection |
| Motion sensor | Yes |
| Security algorithms | WPA/WPA2-PSK |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Battery life | 0.5 year(s) |
| DC output current | 3 A |
| Power source type | Battery,USB |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Depth | 64.2 mm |
| Height | 64.2 mm |
| Width | 110.6 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 1260 g |
| Package width | 277 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45),USB |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 2 |
| Quick start guide | Yes |
| Screws included | Yes |
| USB charger included | Yes |
| Model | Tapo C420S2 |
| Model name | Smart Wire-Free Security Camera System, 2-Camera System |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.008855 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.26 kg |






