Converts your CompactFlash Card to a standard PCMCIA card format.
- Converts 50-pin CompactFlash Card to 68-pin PCMCIA
- Fully compatible with Type I CompactFlash Cards
- Fast read and write to a CompactFlash Card via any PC Card slot
| Summary | Transcend PCMCIA CompactFlash Adapter. Compatible memory cards: CF, Product colour: Silver, Compatible products: CompactFlash (Type I). Width: 54 mm, Depth: 5 mm, Height: 85.6 mm. Quantity per pack: 1 pc(s). Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10…, Mac operating systems supported: Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac…, Compatible operating systems: Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 10 Mac OS X 10.0 or later Linux Kernel…. Minimum system requirements: PCMCIA |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://uk.transcend-info.com/Products/No-329 |
| Category Code | MER |
| Unit Box Height | 0.115 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.02 |
| Certification | CE/FCC/BSMI/RCM |
| Compatible memory cards | CF |
| Compatible products | CompactFlash (Type I) |
| Internal | No |
| Product colour | Silver |
| I/O ports | PCMCIA Type II/III |
| Depth | 5 mm |
| Height | 85.6 mm |
| Weight | 22 g |
| Width | 54 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows 7Microsoft Windows 8Microsoft Windows 10Mac OS X 10.0 or laterLinux Kernel 2.6.30 or later |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS/Mac OS X 10.0 Cheetah/Mac OS X 10.1 Puma/Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.2 Jaguar/Mac OS X 10.3 Panther/Mac OS X 10.4 Tiger/Mac OS X 10.6 Snow Leopard/Mac OS X 10.7 Lion |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Windows operating systems supported | Wind/Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home/Windows 10 Home x64/Windows 10 IOT Core/Windows 10 Pro/Windows 10 Pro x64/Windows 7/Windows 7 Enterprise/Windows 7 Enterprise x64 |
| Minimum system requirements | PCMCIA |
| USB powered | No |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000414 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.08 kg |




