The sky’s the limit
Your skills grow whilst you game, so why shouldn’t your chair too? Height adjustable, the Riye takes you to new gaming heights, both literally and metaphorically. Plus, with its tilt lock function, you can find the perfect position to get your game on.
Welcome to Chair Force One
Beating the boss might be hard, but this chair isn’t. Its high-density foam structure will have you sinking into the utmost comfort so you can focus more on back-to-back wins rather than pesky back pain.
Breathe easy, play hard
We know gaming can get so intense sometimes that you might break a sweat, which is why the Riye has been designed with durable PU leather and breathable fabric to have you feeling as fresh at the end of your session as you did at the start.
Armed and ready
Whether you’re having a chill chat with your friends or going head-to-head on the battleground, this chair’s padded armrests are ready for whatever comes your way. Able to be flipped-up, they’re there when you need them and away when you don’t.
Heavy duty
The Riye is a chair that’s as ready to take on any challenge as you are. With a class 4 gas lift tested up to 140kg, it has a durable structure that’s well and truly built to last. Time to level up your gaming setup!
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.trust.com/en/product/25128-gxt-703-riye-gaming-chair-black |
|---|---|
| Category Code | GCH |
| CnCode | 94013900 |
| Unit Box Height | 0.65 |
| Unit Box Length | 0.77 |
| Unit Box Width | 0.32 |
| Adjustable armrest | Yes |
| Armrest | Yes |
| Backrest colour | Black |
| Base colour | Black |
| Castor wheels | Yes |
| Frame colour | Black |
| Gas lift class | 4 |
| Gas lift height (max) | 120 mm |
| Maximum user weight | 140 kg |
| Number of wheels | 5 wheel(s) |
| Product type | Universal gaming chair |
| Seat colour | Black |
| Seat material | Fabric,Leather,Polyurethane |
| Wheel material | Nylon |
| Racing wheel/flight stand included | No |
| Depth | 690 mm |
| Height (max) | 1280 mm |
| Seat depth | 520 mm |
| Seat height | 520 mm |
| Seat width | 540 mm |
| Weight | 15500 g |
| Width | 680 mm |
| Model | GXT 703 RIYE |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.16016 cubm |
| Product Net Weight | 15.5 kg |
| Unit Calculated Weight | 18 kg |









