5.1 speaker set system including wooden subwoofer with a total RMS power output of 90 Watt (180 Watt peak power)
TRUST GAMING GXT 538 TYTAN 5.1 SPEAKER SYSTEM
The Trust Gaming GXT 538 Tytan 5.1 Speaker System brings you all the power you need to get the best gaming experience possible. Explosions and roaring engines have never sounded so real before. Listen to your music and watch movies with a great sound that fills the entire room.
EXPERIENCE SOUND VISUALLY
The wooden subwoofer provides 180 Watt power output and a great bass, which you can even see: the blue LED ring in the speaker reacts to the power of the bass, giving you an amazing visual effect.
AMAZING SURROUND SOUND
With the rear speakers having 8 metres long cables, it is possible to place the speakers almost anywhere in your room. The centre (250 cm) and front (180cm) speaker cables also provide you enough length to place them as you wish. The 10 centimetres high horizontal centre speaker is easily placed below your flat screen or monitor, completely surrounding you with great sound while gaming.
CONTROL WIRELESSLY AND WIRED
The wireless remote control enables you to change volume, source (AUX or 5.1 connection), light, speaker surround sound, subwoofer volume and centre speaker volume. No need to get up from your chair for that!
FOR GAMING, MUSIC AND MOVIES
This 5.1 speaker system is not only perfect for gaming on your PC , it is also easy to connect the speaker system to your other consoles like Wii*, Sony PlayStation 3 and Xbox 360 via the AUX connection to provide you great stereo sound while gaming. Only stereo sound available
SMART POWER MANAGEMENT
When you are not gaming, the speaker system is very energy efficient. Due to built in Smart Power Management, the speaker will go into stand-by mode after not being used for 60 minutes. As soon as you continue gaming, the speakers will turn back on.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.trust.com/en/product/21738-gxt-658-tytan-5-1-surround-speaker-system |
|---|---|
| Category Code | SSE |
| Unit Box Height | 0.47 |
| Unit Box Length | 0.48 |
| Unit Box Width | 0.38 |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Country of origin | China |
| On/off switch | Yes |
| Power cable length | 8 m |
| Product colour | Black |
| Recommended usage | Universal |
| Remote control type | Wireless |
| Remotely operated | Yes |
| RMS rated power | 90 W |
| Volume control | Digital |
| Amplification device included | No |
| Number of satellite speakers | 4 |
| Satellite speakers RMS power | 90 W |
| Center speaker RMS power | 90 W |
| Center speaker type | 1-way |
| Center speaker wall mountable | Yes |
| Bass adjustment | Yes |
| Subwoofer drivers quantity | 1 |
| Subwoofer RMS power | 180 W |
| Subwoofer type | Active subwoofer |
| Power source | AC |
| Cables included | AUX |
| Compatible products | PC, Wii, Sony PlayStation 3, Xbox 360 |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 8518210000 |
| Line-in | Yes |
| Package depth | 307 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 930 x 253 x 255 mm |
| Package height | 147 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 9200 kg |
| Package width | 452 mm |
| Quantity | 1 |
| Quick installation guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| User guide | Yes |
| Weight | 6939 g |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Model name | GXT 658 Tytan 5.1 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.08573 cubm |
| Unit Calculated Weight | 9.25 kg |








