The Neomounts desk mount, model FPMA-D935POLE70 is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for flat screens up to 30". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk clamp.
Neomounts versatile tilt (180°), rotate (360°) and swivel (360°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is manually height adjustable from 10 to 80 cm and depth adjustable from 12 to 50 cm. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the workplace nice and tidy.
Neomounts FPMA-D935POLE70 has three pivot points and is suitable for screens up to 30". The weight capacity of this product is 10 kg. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
Specifikacijos
| Quantity | 4 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-D935POLE70 |
| Category Code | MAS |
| Unit Box Height | 0.105 |
| Unit Box Length | 0.81 |
| Unit Box Width | 0.17 |
| Desk thickness (max) | 105 mm |
| Distance to the wall (max) | 500 mm |
| Distance to the wall (min) | 120 mm |
| Maximum screen size | 30 " |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 10 kg |
| Minimum screen size | 10 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Depth adjustment range | 120 - 500 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 100 - 800 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 360 ° |
| Swivel angle range | 0 - 360 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 180 ° |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Height | 800 mm |
| Weight | 3640 g |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 103 mm |
| Package weight | 4000 g |
| Package width | 809 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Harmonized System (HS) code | 7616991099 |
| Master (outer) case gross weight | 14000 g |
| Master (outer) case height | 370 mm |
| Master (outer) case length | 190 mm |
| Master (outer) case net weight | 13100 g |
| Master (outer) case width | 830 mm |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 57 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01446 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.15 kg |


