The Neomounts LED-W600BLACK is a fixed wall mount for flat screens up to 75″.
With a depth of only 1,8 centimetres this wall mount is the best choice if you want your TV close to the wall.
Neomounts LED-W600BLACK is suitable for screens up to 75″. The weight capacity of this product is 35 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100×100 to 600×400 mm.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in a living room, bedroom or public environment.
All installation material including anti-theft lock is included with the product.
| Summary | Neomounts LED-W600BLACK TV mount wall 37-75" – ultra-flat. Maximum weight capacity: 35 kg, Minimum screen size: 94 cm (37"), Maximum screen size: 190.5 cm (75"), Minimum VESA mount: 200 x 200 mm, Maximum VESA mount: 600 x 400 mm. Distance to the wall (max): 1.8 cm. Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=LED-W600BLACK |
| Category Code | TMS |
| Unit Box Height | 0.055 |
| Unit Box Length | 0.77 |
| Unit Box Width | 0.19 |
| Maximum screen size | 75 " |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 35 kg |
| Minimum screen size | 37 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 200 x 200/200 x 300/200 x 400/300 x 200/300 x 300/350 x 350/400 x 200/400 x 300/400 x 400/440 x 400/500 x 400/600 x 200/600 x 300/600 x 400 mm |
| Distance to the wall (max) | 18 mm |
| Type | Fixed |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 2500 g |
| Weight | 1970 g |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 765 mm |
| Package weight | 2500 g |
| Package width | 185 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 14700 g |
| Master (outer) case height | 185 mm |
| Master (outer) case length | 390 mm |
| Master (outer) case net weight | 12300 g |
| Master (outer) case width | 780 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 126 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.008047 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.41 kg |









