The Neomounts WL35S-850BL18 LEVEL is a tiltable wall mount for flat screens up to 86" with a maximum weight capacity of 60 kg. Height and level adjustment is available for the perfect installation.
The LEVEL-850 wall mount has a depth of 3,5 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 100x100 to 800x400mm. It is possible to lock the wall mount using the included anti-theft screw or a padlock (not included).
The WL35S-850BL18 features a nifty magnetic pull & release system, that allows you to attach the TV in a wink of an eye and secure the TV in safe and solid manner. Afterwards, the pull & release straps can be easily hidden behind the screen by clicking the magnet to the mount. A separate spirit level tool is included with the wall mount, as well as a fixing template, to ensure easy installation of the mount.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=WL35S-850BL18 |
|---|---|
| Category Code | TMS |
| CnCode | 83021000 |
| Unit Box Height | 0.16 |
| Unit Box Length | 0.91 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Maximum screen size | 86 " |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 60 kg |
| Minimum screen size | 43 " |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/100 x 150/100 x 200/120 x 120/150 x 200/200 x 100/200 x 150/200 x 200/200 x 300/200 x 400/300 x 100/300 x 200/300 x 300/350 x 350/400 x 200/400 x 300/400 x 400/440 x 400/500 x 400/600 x 200/600 x 300/600 x 400/680 x 300/800 x 200/800 x 400 mm |
| Distance to the wall (max) | 35 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 20 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 12 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Lockable | Security screw included |
| Package net weight | 4500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Depth | 35 mm |
| Depth (max) | 35 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 3150 g |
| Width | 884 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 4500 g |
| Package width | 904 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 18500 g |
| Master (outer) case height | 180 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case net weight | 14800 g |
| Master (outer) case width | 924 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 60 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01165 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.35 kg |
