Compatible memory cards
MicroSD (TransFlash)/MicroSDHC/MicroSDXC/SD/SDHC/SDXC
Mac operating systems supported
Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave/Mac OS X 10.15 Catalina/Mac OS X 10.15.3 Catalina/Mac OS X 10.6 Snow Leopard/Mac OS X 10.7 Lion/Mac OS X 10.7.5 Lion/Mac OS X 10.8 Mou
VENTION USB C Hub 7-in-1 Type C Multiport USB C Dock not only compatible with 6-in-1 USB C HUB, but also compatible with USB C HUB 5-in-1, more affordable and cost-effective.
- Multi-interface expansion: VENTION 7-in-1 USB C Hub with a 4K HDMI Adapter, 3 USB 3.0 5Gbps Ports, a 100W Power Delivery, SD and TF Card Reader meet your daily work and life needs
- High Speed Transmission: VENTION USB C dock station supports nearly all SD card formats with the SD(TF) and standard SD card slots. Dual card reading, don't worry about the trouble of plugging and unplugging. For photography, it supports SD/TF dual card reading and supports up to 256G memory card,,providing you with high-speed photo sharing experience. With 3* USB 3.0 ports, deliver fast speed up to 5Gbps can be connected to mouse, keyboard, USB disk. Make office work more convenient
- Unlock a variety of ways to play: mobile phone connected to USB disk to watch movies, tablet to computer, mobile phone to handle, plug and play, no need to install drivers
- Fast 100W Power Delivery: Type-C female input on this USB C hub adapter allows you to charge the newest MacBook Pro, Dell XPS, Lenovo or other Type-C laptops at max 100W charge and use, without power on office. Your safety is at our first consideration, this Type-C USB hub comes with short-circuit protection, over-current protection, over-voltage protection, and over-heat protection, ensuring your safety is guaranteed
- High quality: The USB C hub Adapter is made of aluminum alloy+ ABS shell, heat dissipation is faster, nickel-plated interface transmission is more stable, small and convenient, easy to put into briefcase
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://ventiontech.com/products/7-in-1-usb-c-docking-station?_pos=1&_psq=TOJHB&_ss=e&_v=1.0 |
|---|---|
| Category Code | NBK |
| Unit Box Height | 0.17 |
| Unit Box Length | 0.03 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Connectivity technology | Wired |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Microphone in | No |
| USB 3.0 | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS)/Aluminium |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Product colour | Grey/Silver |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | iPadOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Model | TOJHB |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000459 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.11 kg |








