Engineered for gaming, the ViewSonic® XG2431 is a 24” Full HD monitor that features the perfect blend of speed, control and color. An ultra-smooth 240Hz refresh rate pushes FPS gaming into new territory, enabling games to run at higher frames for incredible graphic performance. AMD FreeSync™ Premium technology synchronizes the monitor to the GPU output, eliminating screen tearing and lag. Fast-IPS technology combines rich colors, amazing contrast and wide viewing angles, while also delivering up to 4x faster response times compared to traditional panels. The 1ms response time allows every input to be faster and more precise. Flexible connectivity via DisplayPort and two HDMI ports make connections to other peripherals or high-end graphics cards a breeze. The XG2431 is also equipped with ViewSonic’s exclusive ViewMode™ presets, which offer user-customized game modes for FPS, RTS and MOBA gaming.
Ultra-Fast Response Time
Ultra-fast 1ms (MPRT) response time delivers smooth images while minimizing motion blur and ghosting. During fast-paced action sequences, you'll be glad your monitor reacts as quickly as you do.
AMD FreeSync™ Premium
Leveraging VESA Adaptive-Sync connectivity, this monitor is equipped with AMD FreeSync Premium technology that seamlessly synchronizes the frame rate output between your graphics card and monitor. This dynamic refresh rate effectively eliminates image tearing, stuttering, and jerkiness for smooth gameplay.
DisplayHDR 400
With 90% DCI-P3 color coverage and certified for VESA DisplayHDR 400, this monitor delivers incredibly vivid and realistic imaging for any gaming adventure. Witness the next evolution in open-world storytelling with HDR in-game detail enhancement.
Ergonomically Designed for Gamers
To lock in that perfect angle necessary for drawn out epic gaming sessions, this monitor features a fully adjustable ergonomic stand capable of considerable swivel, pivot, tilt, and height adjustment. An integrated headphone hook keeps your headphones within arm’s reach, while a cable management design reduces clutter around your gaming space.
Enhanced Viewing Comfort
With Flicker-Free technology and a Blue Light Filter, this monitor helps to eliminate eyestrain that comes with extended viewing periods – meaning you can outlast and out-game your opponents just as their eyes begin fail them.
VESA-Compatible Mount
Mount the monitor as you see fit using its convenient VESA-compatible mount design.
Specifikacijos
| Quantity | 0 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.viewsonic.com/us/xg2431.html#specs |
| Category Code | LC3 |
| Unit Box Height | 0.39 |
| Unit Box Length | 0.7 |
| Unit Box Width | 0.185 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Digital horizontal frequency | 15 - 255 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display diagonal | 24 " |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| HD type | Full HD |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 6 W |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Audio output | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Adjustable height (max) | 120 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45 ° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 33 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1567235 |
| Power consumption (max) | 54 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Depth (with stand) | 239 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Height (with stand) | 434.1 mm |
| Height (without stand) | 323 mm |
| Weight (with stand) | 6800 g |
| Weight (without stand) | 3500 g |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 400 mm |
| Package weight | 8600 g |
| Package width | 698 mm |
| Cables included | DisplayPort/USB Type-A to USB Type-B |
| Quick start guide | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 6800 g |
| Harmonized System (HS) code | 8528521000 |
| Pallet gross height | 2148 mm |
| Pallet gross length | 1000 mm |
| Pallet gross width | 1200 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1567235/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 1567235 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Model | XG2431 |
| Model name | XG2431 |
| Unit Calculated Volume | 0.05051 cubm |
| Product Net Weight | 6.8 kg |
| Unit Calculated Weight | 8.5 kg |









