Driven by industry-leading technology, Dahua Wireless Series network cameras are highly precise and easy to install, producing high-quality images. They have strong wireless connection capabilities and do not require network cables, eliminating the need for a professional construction team. This series of cost-effective cameras supports local storage and is dustproof and waterproof. It is ideal for small and medium-sized scenes such as retail stores, homes, and other small and medium-sized enterprises.
Dahua Technology KIT/BF4CA-0210B/M0508. Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Wall, Product colour: Black, Form factor: Bullet. Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 122.5°, Lens viewing angle, vertical: 66°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Fixed focal length: 2.1 mm
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/NEW-Channel/Outdoor-Camera/Battery-Powered-Cameras/KIT/BF4CA/M0508 |
|---|---|
| Category Code | NCI |
| CnCode | 85258900 |
| Unit Box Height | 0.22 |
| Unit Box Length | 0.325 |
| Unit Box Width | 0.085 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Bullet |
| Housing material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dustproof/Waterproof |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 144.5 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 122.5 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 66 ° |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | -60 - 0 ° |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 2.1 mm |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 20 m |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Frame rate | 15 fps |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.265 |
| Video streaming | Yes |
| Audio formats supported | G.711/G.711 µ-law/PCM |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Reset button | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Battery capacity | 20.44 Wh |
| DC output current | 2 A |
| DC output voltage | 5 |
| Power source type | Battery,Solar |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Diameter | 65 mm |
| Length | 186.5 mm |
| Weight | 330 g |
| Compliance certificates | CE |
| Manual | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Model name | KIT/BF4CA-0210B/M0508 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.006077 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.34 kg |













