The Xilence 120mm FDB Fan is ideal for gaming adventures. The elegant design of the black case fan blends elegantly into all PC builds and the embossed metallic Xilence logo also enhances the look.
Thanks to the Fluid Dynamic Bearing technology, the XPF120X.B.PWM has extremely high running accuracy and runs particularly smoothly, so that only a barely perceptible whisper of the cooling air flow is perceived.
The vibration is optimally dampened by the integrated rubber pads of the case fan. The streamlined design on the rotor blades allows the air to circulate even better.
The fan can be mounted in the case as well as on a radiator or a CPU cooler.
So the gaming can also be enjoyed in silence.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.xilence.net/en/case-fans/224 |
|---|---|
| Category Code | COS |
| Unit Box Height | 0.03 |
| Unit Box Length | 0.13 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan diameter | 120 mm |
| Maximum airflow | 63.41 cfm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Noise level (high speed) | 24 dB |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Suitable location | Computer case,Processor |
| Type | Fan |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Depth | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 145 g |
| Width | 120 mm |
| Model | XF082 |
| Model name | XPF120X.B.PWM |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000273 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.17 kg |









