In addition to the red version, the Xilence product portfolio is being expanded to include the black I350PWM.B cooler.
Known for its high airflow and excellent price-performance ratio, the I350PWM.B ensures reliable and efficient cooling of modern Intel CPUs.
Thanks to hydro-bearing and PWM control, the black 92mm fan is particularly quiet and optimally adjusts its speed to the respective load. Stable mounting with a backplate ensures a secure hold and lasting performance. With its compact design and a TDP of up to 110 W, the cooler is ideal for powerful Intel processors in everyday use.
- Quiet, fluid-bearing 92mm PWM fan
- Fine aluminum fins for high airflow and efficient cooling
- Secure and stable mounting thanks to the backplate
- Suitable for current Intel CPUs
- Includes pre-applied thermal paste
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.xilence.net/en/cpu-coolers/332 |
|---|---|
| Category Code | COC |
| Unit Box Height | 0.085 |
| Unit Box Length | 0.1 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Bearing type | Hydraulic |
| Fan diameter | 92 mm |
| Maximum airflow | 42.25 cfm |
| Noise level (high speed) | 26.4 dB |
| Noise level (low speed) | 17.6 dB |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Rotational speed (min) | 800 RPM |
| Suitable location | Processor |
| Supported processor sockets | LGA 1700/LGA 1851/LGA 1954 |
| Type | Air cooler |
| Base plate material | Aluminium |
| Fan connector | 4-pin |
| Product colour | Black |
| Rated voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 110 W |
| Cable length | 0.35 m |
| Depth | 92 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 92 x 92 x 25 mm |
| Height | 69.5 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 420 g |
| Package width | 118 mm |
| Weight | 400 g |
| Width | 95 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Thermal grease | Yes |
| Model name | I350PWM.B |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 45 |
| Unit Calculated Volume | 0.001121 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.47 kg |






