Bundled software
Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.)
Trial software
1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required.
ROG ZEPHYRUS G16 (GA605)
Performance Meets Precision
Performance
The Dawn of A New Age
Game and create with ease on this Windows 11 Pro powered machine. Featuring an AMD Ryzen™ AI 7 350 processor and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU, this 16-inch machine can easily handle the latest games and creative software. Cutting-edge AI features powered by AMD Ryzen™ AI and NVIDIA GeForce RTX™, as well as Microsoft Copilot for enhanced day-to-day productivity. As a certified Copilot+ PC, this machine is ready for all kinds of AI operations, offering better productivity and gaming utility with less power usage.
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen AI 7 350 (2GHz)
- 40.6 cm (16") 2.5K 2560 x 1600 OLED, NVIDIA GeForce RTX 5070 (8GB GDDR7)
- 32GB (7500MHz) LPDDR5x-SDRAM & 1000GB SSD
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://rog.asus.com/laptops/rog-zephyrus/rog-zephyrus-g16-2025-ga605 |
|---|---|
| Category Code | NB |
| Unit Box Height | 0.345 |
| Unit Box Length | 0.565 |
| Unit Box Width | 0.095 |
| L2 cache | 8 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 350 |
| Processor threads | 16 |
| Colour gamut | 100 % |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 16 " |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display surface | Gloss |
| HD type | 2.5K |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | OLED |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Touchscreen | No |
| Colour name | Eclipse Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Total processor performance up to | 66 TOPs |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 1000 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Number of microphones | 3 |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Copilot key | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Number of battery cells | 4 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 10 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter power | 200 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS/User |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Depth | 246 mm |
| Height (front) | 14.9 mm |
| Height (rear) | 16.4 mm |
| Weight | 1850 g |
| Width | 354 mm |
| AC adapter included | Yes |
| NB Family name | ROG Zephyrus |
| Model name | G16 (2024) GA605 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0185179 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.54 kg |








