Wi-Fi standards
802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax)/Wi-Fi 7 (802.11be)
VPN support
Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard VPN Fusion
NAT functionality
PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay
Security algorithms
SSH/SSID/WPA/WPA2/WPA2-Enterprise/WPA3-Personal/WPS
Worry-Free Smart Home WiFi
Elevate your smart home with blazing-fast dual-band Wi-Fi 7 speeds of up to 3600 Mbps and boosted coverage with AI-boosted Smart AiMesh technology. With next-gen ASUS advanced network technologies such as IoT Network, the RT-BE50 safeguard your network end-to-end, 24/7.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/networking-iot-servers/wifi-7/all-series/rt-be50/ |
|---|---|
| Category Code | WRO |
| Unit Box Height | 0.072 |
| Unit Box Length | 0.312 |
| Unit Box Width | 0.289 |
| Channel bandwidth | 160 MHz |
| Modulation | 4096-QAM/OFDMA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 2882 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2882 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| VPN server | Y |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| USB port | No |
| Bandwidth control | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC address table | 64 entries |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Parental control | Yes |
| Schedule access | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| AC adapter included | Yes |
| Antenna included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna type | 2x2 |
| Antennas quantity | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor cores | 4 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Output current | 1.5 A |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | DC |
| Depth | 156 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 450 g |
| Width | 261 mm |
| Package depth | 287 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 1040 g |
| Package width | 310 mm |
| Model | RT-BE50 |
| Units per Shipping Box | 8 |
| Unit Calculated Volume | 0.007509 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.16 kg |









