Wi-Fi standards
802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax)/Wi-Fi 7 (802.11be)
VPN support
Instant Guard VPN Client L2TP VPN Client Open VPN VPN Client PPTP VPN Client WireGuard VPN Server IPSec VPN Server Open VPN VPN Server PPTP VPN Server WireGuard
NAT functionality
NAT Passthrough : PPTP Pass-Through, L2TP Pass-Through, IPSec Pass-Through, RTSP Pass-Through, H.323 Pass-Through, SIP Pass-Through, PPPoE relay
Security algorithms
SSH/SSID/WPA/WPA2/WPA2-Enterprise/WPA3-Personal/WPS
ASUS WiFi 7 Dual-Band Extendable Router, 4K-QAM, MLO, Five 2.5GbE ports, Commercial-Grade Network Security, Parental Control, IoT network, Kid’s network and VPN network
Worry-Free Smart Home WiFi 7
Elevate your smart home with blazing-fast dual-band Wi-Fi 7 speeds of up to 6500 Mbps and boosted coverage with AI-boosted Smart AiMesh technology. With next-gen ASUS Network Security and a suite of advanced network technologies such as IoT Network, the RT-BE82U safeguard your network end-to-end, 24/7.
- Ultrafast WiFi 7 – WiFi 7 (802.11be) dual-band extendable router boosts speed up to 6500 Mbps, with 4096-QAM increasing a single frequency band’s transmission speed by 1.2 times
- Five 2.5GbE Ports – 2.5GbE ports prioritize traffic, optimizing wired internet connectivity for maximum performance
- Hassle-free AiMesh Extendable Network – AiMesh extendable routers enable whole home seamless roaming with rich, advanced features
- Multi-link Operation – Link to multiple bands at the same time to ensure stable internet connections and efficient data transfers
- Commercial-Grade Network Security – AiProtection powered by Trend Micro™, plus a one-tap security scan and Safe Browsing
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/networking-iot-servers/wifi-routers/asus-wifi-routers/rt-be82u/ |
|---|---|
| Category Code | WRO |
| Unit Box Height | 0.109 |
| Unit Box Length | 0.285 |
| Unit Box Width | 0.198 |
| Modulation | 4096-QAM/OFDMA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 688 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 6500 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 5764 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | Yes |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Number of guest networks (2.4 GHz) | 3 |
| Number of guest networks (5 GHz) | 3 |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| VPN server | Y |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Bandwidth control | Yes |
| MIMO | Yes |
| MU-MIMO technology | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| WPS push button | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| Guest access | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC address table | 64 entries |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Parental control | Yes |
| Schedule access | Yes |
| System event log | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Supported network protocols | PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP |
| LED indicators | LAN |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Antenna included | Yes |
| Cables included | DC/LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 2000 MHz |
| Safety | Y |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Output current | 3 A |
| Output voltage | 12 V |
| Power source type | DC |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Depth | 147 mm |
| Height | 97 mm |
| Weight | 502 g |
| Width | 238 mm |
| Package depth | 195 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 1130 g |
| Package width | 288 mm |
| Model name | RT-BE82U BE6500 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.0073482 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.325 kg |
























