No Compromise Performance and Silence
Dark Rock Pro 5 offers an immense cooling performance and virtually inaudible operation. Excellent for heavily overclocked systems and demanding workstations. Dark Rock Pro 5 aims for users that have highest claims on performance but do not want to dispense on virtually inaudible operation at the same time.
- 7 high-performance heat pipes for immensely high cooling power
- 2 virtually inaudible Silent Wings PWM fans for perfect airflow
- Front fan with funnel-shaped outlet for optimal air distribution
- A speed switch allows you to switch between Quiet Mode and Performance Mode anytime
- Height-adjustable front fan and generous heat sink cut-outs for high RAM and VRM cooler compatibility
- High-grade top cover with mesh design
- Middle fan attached to the top cover for convenient installation
- Special black coating with ceramic particles enables perfect heat transfer and elegant look
- Compatible with liquid metal thermal grease
be quiet! Dark Rock Pro 5. Type: Air cooler, Fan diameter: 120/135 mm. Width: 136 mm, Depth: 145 mm, Height: 168 mm. Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.bequiet.com/en/download/cpucooler/4465?utm_source=newsletter# |
|---|---|
| Category Code | COC |
| Unit Box Height | 0.22 |
| Unit Box Length | 0.2 |
| Unit Box Width | 0.18 |
| Fan 2 rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Fan 2 rotational speed (min) | 1700 RPM |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan diameter | 120/135 mm |
| Fan speed (max) | 1500 RPM |
| Fan speed (min) | 1300 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 300000 h |
| Noise level (high speed) | 23.3 dB |
| Noise level (low speed) | 8.9 dB |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Suitable location | Processor |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3)/LGA 1151 (Socket H4)/LGA 1155 (Socket H2)/LGA 1200 (Socket H5)/LGA 1700/Socket AM4/Socket AM5 |
| Type | Air cooler |
| Base plate material | Copper |
| Fan connector | 4-pin |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of heat pipes | 7 |
| Product colour | Black |
| Fan voltage | 12 V |
| Thermal Design Power (TDP) | 270 W |
| Depth | 145 mm |
| Fan 2 dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 135 x 135 x 25 mm |
| Fan thickness | 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Height | 168 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 1740 g |
| Package width | 180 mm |
| Radiator depth | 119 mm |
| Radiator height | 168 mm |
| Radiator width | 136 mm |
| Weight | 1290 g |
| Width | 136 mm |
| Compliance certificates | CE/cTUVus/RoHS/UKCA/WEEE |
| Sustainability certificates | Triman/UL ECOLOGO |
| Sustainability compliance | Yes |
| Products per shipping (inner) case | 12 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 22140 g |
| Shipping (inner) case height | 467 mm |
| Shipping (inner) case length | 625 mm |
| Shipping (inner) case width | 380 mm |
| Model | BK036 |
| Model name | Dark Rock Pro 5 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.009828 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.84 kg |









