Impressive lighting and airflow
Pure Base 501 LX White is an impressively versatile be quiet! ATX case with ARGB fans, compact dimensions and high airflow for any application. Upgrade your gaming room with the multiple colors and modes of Pure Base 501 LX White and make your family and friends gaze in awe.
- High airflow intake front panel and top cover for maximum performance
- 4 preinstalled Light Wings LX PWM White fans for unmistakable lighting effects and extraordinary air pressure
- ARGB controller and ARGB-PWM hub for 6 fans
- Generous space for high-end graphics cards and large coolers, despite compact footprint
- Optional vertical graphics card installation
- Water cooling ready for radiators up to 360mm
- Comfortable cable management thanks to a clever and space-optimized cable routing design
- Side panel made of tempered glass
- Support for two 3.5" or five 2.5" drives
- Product conception, design and quality control in Germany
be quiet! Pure Base 501 LX White. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: White. Supported power supply form factors: ATX, PS2. Front fans installed: 3x 120 mm, Front fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans installed: 1x 140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 231 mm, Depth: 450 mm, Height: 463 mm
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.bequiet.com/en/download/case/5752?utm_source=newsletter |
|---|---|
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.51 |
| Unit Box Length | 0.52 |
| Unit Box Width | 0.29 |
| Anti-dust filter | Yes |
| Form factor | Midi Tower |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS)/Glass/Steel |
| Maximum CPU cooler height | 178 mm |
| Maximum graphics card length | 368 mm |
| Maximum PSU length | 200 mm |
| Number of 2.5" bays | 5 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Product colour | White |
| Side window | Yes |
| Supported motherboard form factors | ATX/micro ATX/Mini-ATX |
| Type | PC |
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX/PS2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Fan 2 maximum air pressure | 0.9 mmH2O |
| Fan 2 maximum airflow | 56 cfm |
| Fan power consumption | 3.8 W |
| Fan rated current | 0.06 A |
| Fan rated voltage | 5 - 13.2 V |
| Front fans diameters supported | 120/140 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Maximum air pressure | 1.34 mmH2O |
| Maximum airflow | 51.5 cfm |
| Noise level (high speed) | 21.9 dB |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rear fans diameters supported | 120/140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120/140 mm |
| Top fans diameters supported | 120/140 mm |
| Top radiator sizes supported | 120/240 mm |
| Supported HDD sizes | 2.5/3.5 " |
| Compliance certificates | CE/RoHS/UKCA/WEEE |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Depth | 450 mm |
| Height | 463 mm |
| Weight | 7900 g |
| Width | 231 mm |
| Package depth | 518 mm |
| Package height | 503 mm |
| Package weight | 9100 g |
| Package width | 292 mm |
| Fan connector | 4-pin |
| Volume | 24.4 L |
| Model name | PURE BASE 501 LX |
| Case product features | Transparent panel |
| Cooling & Ventilation System | Fan at front 3x Light Wings LX 120mm PWM White; Fan at rear 1x Light Wings LX 140mm PWM White |
| Model | BGW79 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.07691 cubm |
| Unit Calculated Weight | 9.1 kg |









