The Club 3D CAC-1370 Ultra High Speed HDMI™2.1 Certified Cable is built to handle the highest quality video- and audio- signals.
HDMI™2.1 Increased Bandwidth to 48Gbps.
The increase in maximum bandwidth compared to previous versions is achieved by increasing both the bitrate of the data channels (from 6Gbps to 12Gbps) and the number of channels (from 3 to 4). This allows support for resolutions up to 8K at 60Hz! New feature included in this Specification is Display Stream Compression (DSC) 1.2, which is used for video formats higher than 8K with 4:2:0.
Enhanced refresh rate features:
- Variable Refresh Rate (VRR) reduces or eliminates lag, stutter and frame tearing for more fluid motion in games
- Quick Media Switching (QMS) for movies and video eliminates the delay that can result in blank screens before content is displayed
- Quick Frame Transport (QFT) reduces latency.
- HDMI™2.1 also supports Static- and Dynamic- HDR metadata.
All HDMI™2.1 features are fully supported by this Club3D CAC-1370 Cable. It is the ideal solution for the ultimate future proof HDMI™2.1 experience.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2520/ultra_high_speed_hdmi_4k120hz_8k60hz_certified_cable_48gbps_m-m_1.5_m-4.92_ft/ |
|---|---|
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| AWG wire size | 28 |
| Cable length | 1.5 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 48 Gbit/s |
| HDMI version | 2.1 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 20 x 50 x 10 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 20 x 50 x 10 mm |
| Weight | 93 g |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 143 g |
| Package width | 145 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper/cardboard packaging weight | 46 g |
| Plastic packaging weight | 4 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-1370 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.15 kg |







