Launched by Dahua Technology, WizSense is a series of AI products and solutions that adopt independent AI chip and deep learning algorithm. It focuses on human and vehicle with high accuracy, enabling users to fast act on defined targets. Based on Dahua's advanced technologies, WizSense provides intelligent, simple and inclusive products and solutions.
- 4-MP 1/2.9" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image
- Outputs max. 4 MP (2688× 1520)@20 fps, and supports (2560×1440)@25/30 fps
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate
- Built-in warm light and the max. illumination distance is 30 m
- ROI, SMART H.264+/H.265+, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments
- Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
- Intelligent monitoring: Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human)
- Abnormality detection: Motion detection, video tampering, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection
- Supports max. 256 G Micro SD card; built in Mic
- 12 VDC/PoE power supply
- IP67 protection
- SMD Plus
Dahua Technology WizSense HDW2449T-S-LED. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling, Product colour: White, Form factor: Turret. Minimum illumination: 0.008 lx, Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 101°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.9 mm (1 / 2.9"). Detect distance: 63.6 m, Observe distance: 25.4 m, Recognize distance: 12.7 m
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/mena/products/All-Products/Network-Cameras/WizSense-Series/2-Series/Full-color/IPC-HDW2449T-S-LED |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.135 |
| Unit Box Length | 0.155 |
| Unit Box Width | 0.155 |
| Form factor | Turret |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | CE-LVD: EN 62368-1 CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B |
| Connectivity technology | Wired |
| Dynamic range | 120 dB |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Adjustment shutter speed | Auto/Manual |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Lens viewing angle, diagonal | 120 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 101 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 53 ° |
| Minimum illumination | 0.008 lx |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | 0 - 78 ° |
| Number of Privacy masking areas (panoramic camera) | 4 |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.9 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Closest focusing distance | 0.9 m |
| Detect distance | 63.6 m |
| Fixed focal length | 3.6 mm |
| Identify distance | 6.4 m |
| Identify distance (tele) | 8.5 m |
| Identify distance (wide) | 6.4 m |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Normal focusing range | 0.9 - 1.6 m |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance | 25.4 m |
| Observe distance (tele) | 34.2 m |
| Recognize distance | 12.7 m |
| Recognize distance (tele) | 17.1 m |
| Recognize distance (wide) | 12.7 m |
| LED type | IR |
| Night vision | No |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate | H.264: 32 kbps-6144 kbps; H.265: 12 kbps-6144 kbps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1520 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1280 x 960/1920 x 1080 (HD 1080)/2304 x 1296/2520 x 1520/2560 x 1440/640 x 480 (VGA) |
| Supported video modes | 1080p |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264B/H.264H/H.265/M-JPEG |
| Video formats supported | H.264/H.264+/H.265/H.265+ |
| Video streaming | Yes |
| Bit rate range | 12 - 6144 Kbit/s |
| Built-in microphone | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 56 dB |
| Voice codecs | G.711a/G.711Mu/G.726/PCM |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Number of users | 6 user(s) |
| Streaming method | Multicast |
| Supported network protocols | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; NTP; Multicast; ICMP; IGMP |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Internal memory | 128 MB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| ROM capacity | 128 MB |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Human detection/Intrusion/Tripwire/Vehicle detection |
| Mirror | Yes |
| Privacy protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Management software | DSS; DMSS |
| Web browser | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption | 2.1 mA |
| Power consumption (max) | 5.2 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 2.5 W |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Depth | 109.9 mm |
| Diameter | 109.9 mm |
| Height | 100.9 mm |
| Weight | 370 g |
| Width | 109.9 mm |
| Package weight | 510 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | IPC-HDW2449T-S-PRO |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.00402 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.645 kg |


