White balance
Auto/Manual/Natural/Outdoor/Regional custom/Street lamp
Supported network protocols
IPv4, IPv6, HTTP, TCP, UDP, ARP, RTP, RTSP, RTCP, RTMP, SMTP, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, QoS, UPnP, NTP, ICMP, IGMP, NFS, SAMBA, PPPoE, SNMP, P2P
- 5-MP 1/2.7" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image
- Outputs max. 5 MP (2960 × 1668) @25/30 fps
- Built-in multi-core light, the max. IR distance is 50 m and the max. warm light distance is 50 m
- ROI, SVC, SMART H.264+/H.265+, AI H.264/H.265, encoding after filter, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments
- Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
- Powered by the Xinghan Large-Scale AI Models-Vision, the camera outstandingly delivers on its object detection, recognition, and scene adaptation functions
- With deep learning algorithm, it supports: AcuPick, video metadata, IVS, face detection, and people counting, etc
- Alarm: 1 in, 1 out; audio: 1 in, 1 out; supports max. 1 TB Micro SD card; built-in Mic
- 12 VDC/PoE power supply; ePoE
- IP67 protection
Dahua Technology WizMind IPC-HDW5559TM-ASE-IL-0280B. Type: IP security camera, Placement supported: Outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling/Wall/Pole, Product colour: White, Form factor: Turret. Minimum illumination: 0.0005 lx, Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 108.4°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7"). Detect distance: 61.6 m, Observe distance: 24.6 m, Recognize distance: 12.3 m
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/WizMind-5-Series/Smart-Dual-Light/5MP/IPC-HDW5559TM-ASE-IL |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.137 |
| Unit Box Length | 0.156 |
| Unit Box Width | 0.156 |
| Form factor | Turret |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Product colour | White |
| Protection features | Dustproof/Waterproof |
| Alarm input/output | Yes |
| Built-in light | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| People counting function | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/100000 s |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 127.1 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 108.4 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 60 ° |
| Minimum illumination | 0.0005 lx |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | 0 - 80 ° |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Closest focusing distance | 1 m |
| Detect distance | 61.6 m |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Identify distance | 6.2 m |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Observe distance | 24.6 m |
| Recognize distance | 12.3 m |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 50 m |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR),Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 2960 x 1668 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Smart IR | Yes |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264B/H.264H/H.265/M-JPEG |
| Video recording | Yes |
| Video streaming | Yes |
| Audio formats supported | G.711 µ-law/G.711 A-law/G.723/G.726/PCM |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Built-in microphone | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 56 dB |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x/IEEE 802.3at |
| Number of users | 20 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Streaming method | Multicast |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| RAM capacity | 2048 MB |
| ROM capacity | 4096 MB |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Digital watermark | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Intrusion/Tripwire |
| Mirror | Yes |
| Network access storage (NAS) | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 13.3 W |
| Power consumption (typical) | 4.2 W |
| Power source type | PoE+,DC |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Diameter | 122 mm |
| Length | 105.5 mm |
| Weight | 530 g |
| Compliance certificates | CE |
| Package weight | 710 g |
| Manual | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 24 |
| Unit Calculated Volume | 0.003596 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.917 kg |





