Launched by Dahua Technology, WizSense is a series of AI products and solutions that adopt independent AI chip and deep learning algorithm. It focuses on human and vehicle with high accuracy, enabling users to fast act on defined targets. Based on Dahua's advanced technologies, WizSense provides intelligent, simple and inclusive products and solutions
The Active Defense series of small PT cameras raises the bar on performance. After detecting an intrusion, it triggers sound and light alarms, and then instantly relays vital information on the intrusion to the mobile client, keeping you informed no matter where you are. It supports twoway talk, allowing you to communicate with people in front of the camera in real time.It also can record full-color videos and information of key events using Smart Dual Illuminators, effectively reducing light pollution.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/PTZ-Cameras/WizSense-Series/SD2/SD2A500NB-GNY-A-PV |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| CnCode | 85258900 |
| Unit Box Height | 0.22 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| Form factor | Turret |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Built-in light | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control | Yes |
| PTZ modes | Preset point |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1 - 100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 104.8 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 80.4 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 58.1 ° |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Pan manual speed | 0.1 - 36.4 °/sec |
| Pan preset speed | 74 °/sec |
| Tilt angle range | 0 - 80 ° |
| Tilt manual speed | 0.1 - 36.4 °/sec |
| Tilt preset speed | 36.3 °/sec |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Detect distance | 77.4 m |
| Observe distance | 31 m |
| Recognize distance | 15.5 m |
| B/W night vision distance | 30 m |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio system | 1-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Number of users | 20 user(s) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| RAM capacity | 128 MB |
| ROM capacity | 128 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Siren noise level | 55 dB |
| Web-based management | Yes |
| DC output current | 1.5 A |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power consumption (typical) | 3.5 W |
| Power source type | DC,PoE |
| Diameter | 111 mm |
| Weight | 500 g |
| Weight (with stand) | 1000 g |
| Width | 140.5 mm |
| Number of cameras | 1 |
| Model | SD2A500NB-GNY-A-PV |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.004626 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.67 kg |

