8MP Smart Dual Light Vari-focal Dome WizSense Network Camera
- 8-MP 1/2.7" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image.
- Outputs max. 8 MP (3840 × 2160)@25/30 fps.
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate.
- Built-in multi-core light, the max. IR distance is 50 m and the max. warm light distance is 50 m.
- ROI, SMART H.264+/H.265+, AI H.264/H.265, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments.
- Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes.
- Intelligent monitoring: Intrusion, tripwire (the two function support the classification and accurate detection of vehicle and human).
- Abnormality detection: Motion detection,video tampering, scene changing, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection.
- Supports max. 512 G Micro SD card; built-in Mic.
- 12 VDC/PoE power supply.
- IP67, IK10 protection.
- SMD 4.0.
- Supports AI SSA.
- SMD area can be set in warm light areas that support triggering alarms.
Specifikacijos
| Quantity | 7 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/ |
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Metal |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Built-in light | Yes |
| Certification | CE-LVD: EN62368-1; CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Adjustment shutter speed | Auto/Manual |
| Angle of rotation | 355 ° |
| Camera shutter speed | 1/3 s-1/100,000 s |
| Lens viewing angle, diagonal | 138 - 36 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 114 - 32 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 58 - 17 ° |
| Minimum illumination | 0.007 lx |
| Number of Privacy masking areas | 8 |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | 0 - 80 ° |
| Vertical field of view (thermal module) | 58 ° |
| White balance | Auto/Custom modes/Lamp/Manual/Natural/Outdoor |
| Number of effective pixels (H x V) | 3840 x 2160 pixels |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) (panoramic camera) | 56 dB |
| Auto focus | Yes |
| Closest focusing distance | 1.5 m |
| Detect distance (tele) | 257.4 m |
| Detect distance (wide) | 89.9 m |
| Fixed focus | Yes |
| Focal length range | 2.7 - 13.5 mm |
| Focus | Motorized/Manual |
| Identify distance (tele) | 25.7 m |
| Identify distance (wide) | 19 m |
| Maximum aperture number | 1 |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance (tele) | 103 m |
| Observe distance (wide) | 36 m |
| Recognize distance (tele) | 51.5 m |
| Recognize distance (wide) | 18 m |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 50 m |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Smart IR | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1280 x 960/1920 x 1080 (HD 1080)/2048 x 1536 (QXGA)/2304 x 1296/2592 x 1944/2688 x 1520/3072 x 1728/3072 x 2048/352 x 240/352 x 288/3840 x 2160/640 x 480 (VGA)/704 x 480/704 x 576 |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.264/H.265 |
| Video streaming | Yes |
| Audio formats supported | G.711/G.723/G.726/PCM |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Bit rate range | 3 - 8192 Kbit/s |
| Built-in microphone | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 56 dB |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x/IEEE 802.3af |
| Number of users | 20 user(s) |
| Supported network protocols | IPv4; IPv6; HTTP; TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP; P2P |
| User access level | User |
| Wi-Fi | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| RAM capacity | 1024 MB |
| ROM capacity | 256 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Digest authentication | Yes |
| Mirror | Yes |
| Password protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Management software | Smart PSS; DSS; DMSS |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 3.9 W |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Diameter | 122 mm |
| Height | 94 mm |
| Weight | 560 g |
| Package weight | 740 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | IPC-HDBW3649R-ZAS-IL |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00294 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.75 kg |

