- Outputs max. 8 MP (3840 × 2160) 25/30 fps
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate
- Built-in IR LED, max. IR distance: 60 m
- ROI, SMART H.264 +/H.265+, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments
- Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
- Supports the AFSA (Anti-flicker Self-adaption) function, which automatically eliminates flicker
- Intelligent detection: Intrusion, tripwire (support the classification and accurate detection of vehicle and human)
- Abnormality detection: Motion detection, privacy masking, scene changing, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection
- Alarm: 1 in, 1 out; audio: 1 in, 1 out; max. 256 G Micro SD card. built-in Mic
- SMD 4.0, AI SSA
Dahua Technology WizSense IPC-HFW3842T-ZAS. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired & Wireless. Mounting type: Ceiling/wall, Product colour: White, Form factor: Bullet. Minimum illumination: 0.003 lx, Angle of rotation: 360°, Lens viewing angle, horizontal: 113 - 47°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 1.8 mm (1 / 1.8"). Detect distance: 186.9 m, Observe distance: 75.8 m, Recognize distance: 37.9 m
Specifikacijos
| Quantity | 2 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/cz/products/All-Products/Network-Cameras/WizSense-Series/3-Series/8MP/IPC-HFW3842T-ZAS |
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.155 |
| Unit Box Length | 0.31 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| Form factor | Bullet |
| Housing material | Metal/Plastic |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Weatherproof | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Remote viewing | Yes |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera shutter speed | 1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Lens viewing angle, diagonal | 133 53 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 113 - 47 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 60 - 26 ° |
| Minimum illumination | 0.003 lx |
| Number of Privacy masking areas | 4 |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
| White balance | Auto/Manual/Natural/Outdoor/Regional custom/Street lamp |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Auto focus | Yes |
| Detect distance | 186.9 m |
| Focal length range | 2.7 - 12 mm |
| Focus | Motorized |
| Identify distance | 19 m |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance | 75.8 m |
| Recognize distance | 37.9 m |
| Zoom capability | Yes |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 60 m |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate | H.264: 3 kbps-16384 kbps H.265: 3 kbps-16384 kbps |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Smart IR | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264B/H.264H/H.265/MPEG |
| Video formats supported | H.264+/H.265+ |
| Audio formats supported | G.711 A-law/G.723/G.726/PCM |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 56 dB |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Streaming method | Multicast |
| Supported network protocols | IPv4; IPv6; HTTP;TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; PPPoE; SNMP; P2P |
| Built-in HDD | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| RAM capacity | 1000 MB |
| ROM capacity | 128 MB |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Alert notification type | Push notification |
| Detection distance | 189.6 m |
| Digital watermark | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Intrusion/Tripwire |
| Mirror | Yes |
| Motion sensor | Yes |
| Privacy protection | Yes |
| Security algorithms | HTTPS |
| Video motion detection | Yes |
| Web-based management | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 8.9 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.4 W |
| Power consumption (typical) | 3.6 W |
| Power source type | AC,DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Height | 90.7 mm |
| Length | 238.5 mm |
| Weight | 820 g |
| Width | 90.7 mm |
| Package weight | 1090 g |
| Number of cameras | 1 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.006967 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.09 kg |


