Intelligent Video Surveillance (IVS) system features
Human detection/Intrusion/Tripwire/Vehicle detection
4MP Outdoor Wizcolor Fixed-focal 4G Pan & Tilt Network Camera
WizColor series cameras utilize groundbreaking technology to capture full-color images at night, overcoming the limitations of darkness. With advanced AI noise reduction and smart recognition, these cameras deliver images with rich colors and clear targets even in low light conditions, and eliminate motion blur in dynamic scenes. Whether in urban or rural settings, this series provides uninterrupted 24-hour high-definition intelligent monitoring for diverse environments.
Field of View: 97° ; No Wi-Fi connection available.
Known alias: P4F-PV-4G
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/NEW-Channel/4G-Camera/Adapter-Powered-Cameras/P3AE-PV-4G |
|---|---|
| Category Code | NCI |
| Unit Box Height | 0.2 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control | Yes |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black/White |
| Pan range | 0° to 345° ° |
| Tilt angle range | 0° to +90° ° |
| Number of effective pixels (H x V) | 2304 (H) × 1296 (V) pixels |
| Optical sensor size | 1/2.8" " |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| B/W night vision distance | 30 m |
| Colour night vision distance | 30 m |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Total megapixels | 3 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Voice codecs | G.711a/G.711Mu/G.726 |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Operating relative humidity (H-H) | ≤95% % |
| Operating temperature (T-T) | –30 °C to +55 °C °C |
| Iris | Yes |
| Model name | P4F-PV-4G |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Unit Calculated Volume | 0.006395 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.08 kg |

