Document formats supported
AZW3/CBR/CBZ/CHM/DjVu/DOC/DOCX/EPUB/FB2/HTML/MOBI/PDF/PPT/PPTX/PRC/RTF/TXT
Go 7
The compact 7" ePaper readers for immersive reading and instant idea capture.
Grab Right, Go Light
Meet the new 7" ePaper readers—Go 7. It's the ideal sidekick for commuters, outdoor enthusiasts, and anyone who craves immersive reading, spontaneous writing, and moments of relaxation on the go.
A unique e-reading experience
Appreciate peace, simplicity and maximum concentration on Boox Go 7 with a black and white screen. The E-Ink display reproduces real paper, and the monochrome screen promotes concentration and allows you to enjoy literature in its purest form.
As Close to Real Paper as It Gets – Black & White
Onyx Boox Go 7 reflects the traditional reading experience – no distractions, no compromises. It is the perfect choice for those who want to immerse themselves in the reading and appreciate every detail of the text.
B&W Display
With each word standing out in crisp clarity on the high-definition monochrome screen, Go 7 invites you to appreciate the purity of text and the simplicity of paper. Focus deeply, free from distractions.
E-Ink Carta 1300²
Higher contrast and improved readability.
300 PPI
Sharp details always.
Carry Less, Experience More
At just 195 g and with a textured back, this sleek 7" eReader feels like a breeze in your palm. Whether you're commuting, unwinding at a café, or exploring the great outdoors, it seamlessly blends into your on-the-go lifestyle.
View with the Best Lighting
Read comfortably in any lighting conditions with adjustable front lights. Switch to warm lights for restful nights, Dark Mode for tranquil reading, or turn off the front lights in bright sunshine.
Read with the Perfect Theme
Choose from various reading themes, or customize your own to match your reading style. Fine-tune the fonts, text size, spacing, and margins to bring some personality to your pages.
Let Your Stories Be Told
Delve further into your stories by turning reading into listening with the free TTS feature. Enjoy engaging audiobooks with the built-in speaker, or your wireless Bluetooth headphones.
Carry the Way You Like
Equipped with a G-sensor, the device automatically adapts to however you hold it. Simply rotate, turn, or tilt to change page orientation to portrait or landscape.
Don't Let an Idea Slip Away Again
Catch every spark of ideas before they fade. With writing capabilities, this slim ePaper reader empowers you to underline key points and mark up your own opinions in your favorite books, or jot down any of your spontaneous thoughts and create to-do lists with notebooks—all while packing light.
Mark up Your Books with Ease
Directly highlight, annotate, and take handwritten notes on your books with the BOOX InkSense to capture any inspired thoughts that come to your mind.
Jot down Ideas as They Flow
With the native Notes app, you can easily write down your fleeting thoughts, sketch random doodles, and make a simple travel journal on this portable eReader, ensuring that no valuable insight goes unnoticed.
Perfect Pair for Your Daily Inspiration
BOOX InkSense
Crafted for Lightbulb Moments
Capture every stroke with precision using the brand new stylus InkSense. It gives you tactile feedback with 4096 levels of pressure sensitivity and glides smoothly across the screen.
- Unmatched paper-like feel
- Easily jot down quick notes
- Endless fun with Android apps
- Your entire library in one place
- Comfortable to use with physical buttons
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://onyxboox.pl/en/ebook-readers/onyx-boox-go-7 |
|---|---|
| Category Code | ERD |
| Unit Box Height | 0.035 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Colour | No |
| Display diagonal | 7 " |
| Display resolution | 1680 x 1264 pixels |
| Greyscale levels | 16 |
| Technology | E Ink Carta |
| Touchscreen | Yes |
| Audio formats supported | MP3/WAV |
| Image formats supported | BMP/JPG/PNG/TIFF |
| Video formats supported | Not supported |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Processor cores | 8 |
| RAM capacity | 4000 MB |
| RAM type | LPDDR4X |
| Storage media type | eMMC |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Headphone out | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Wi-Fi | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Menu languages | Dutch/English/Multi/Polish |
| Product colour | White |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 13 |
| Battery capacity | 2300 mAh |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 156 mm |
| Weight | 195 g |
| Width | 137 mm |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model name | Go 7 |
| Units per Pallet | 0 |
| Unit Calculated Volume | 0.001415 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.4 kg |




