High suction power with powerful motor
Durable design you can trust
Clean powerfully and maintain easily, with a Philips Bagless Vacuum 2000 Series. Enjoy great cleaning results every time thanks to PowerCyclone 4 technology and Multi-purpose nozzle for any type of floor.
- Superior performance
- 850W motor for high suction power
- 99.9% dust pick-up to deliver thorough cleaning results
- PowerCyclone 4 keeps strong performance for longer
- Multi-purpose nozzle for thorough cleaning
- Super Clean Air filter system captures >99% of particles
- Developed and designed in Netherlands
- Dust container designed for hygienic emptying with one hand
- Compact and lightweight for easy carrying
- Long 9-meter reach goes further without unplugging
- On board accessory: Conveniently stored, always at hand
Philips 2000 series XB2122/09. Maximum input power: 850 W. Type: Cylinder vacuum, Cleaning type: Dry, Dust container type: Bagless, Dust capacity: 1.3 L. Vacuum air filtering: Philips Super Clean Air, Dirt separating method: Cyclonic, Noise level: 77 dB. Product colour: Blue
Specifikacijos
| Quantity | 2 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.philips.com |
| Category Code | VCL |
| Unit Box Height | 0.335 |
| Unit Box Length | 0.54 |
| Unit Box Width | 0.295 |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 230 V |
| Input power (IEC) | 750 W |
| Maximum input power | 850 W |
| Power source | AC |
| Cleaning type | Dry |
| Dust capacity | 1.3 L |
| Dust container type | Bagless |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Blue |
| Rotary wheel | Yes |
| Tube coupling | Conic |
| Tube material | Metal |
| Tube parts quantity | 2 |
| Tube type | Telescopic |
| Type | Cylinder vacuum |
| Wheels material | Plastic |
| Cleaning surfaces | Carpet/Hard floor |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Efficiency | 99.9 % |
| Motor protection filter | Yes |
| Noise level | 77 dB |
| Operating radius | 8.8 m |
| Proper use | Home |
| Removable filter | Yes |
| Vacuum air filtering | Philips Super Clean Air |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Washable filter | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 6 m |
| Handles quantity | 1 |
| Park/storage assist | Yes |
| Storage compartment | Yes |
| Depth | 415 mm |
| Height | 250 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 285 mm |
| Package weight | 6480 g |
| Package width | 490 mm |
| Weight | 4400 g |
| Width | 270 mm |
| Crevice tool | Yes |
| Integrated fold-out crevice tool | Yes |
| Number of nozzles | 1 |
| Special nozzle | Multi-purpose nozzle |
| Total amount of recycled materials used for making | 90 % |
| User manual recycled paper | Yes |
| Cable length | 6 m |
| Dangerous goods | No |
| Filter model | Relevant filter variant XV1220/01 |
| Maximum power | 850 W |
| Country of origin | China |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.05337 cubm |
| Unit Calculated Weight | 6.7 kg |













