Cleaner teeth. Gently does it.
Remove up to 7 x more plaque than a manual
Feel the difference of a gentle clean with our Pressure Sensor while removing up to 7 x more plaque than a manual toothbrush
- Remove up to 7 x more plaque
- Safe and gentle
- Ease into your new routine
- BrushSync replacement reminder
- Helpful timers
- BrushSync technology
- Monitor your brushing pressure
- Philips Sonicare technology
- Removes up to 7x more plaque vs. a manual toothbrush
Philips 4300 series ProtectiveClean 4300 HX6800/63 Sonic electric toothbrush with pressure sensor. Purpose: Adult, Toothbrush type: Sonic toothbrush, Teeth brushing modes: Daily care. Power source: Battery, Battery type: Built-in battery, Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion). Number of handles included: 1 pc(s), Number of brush heads included: 1 pc(s)
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.philips.com |
|---|---|
| Category Code | ETB |
| Unit Box Height | 0.065 |
| Unit Box Length | 0.24 |
| Unit Box Width | 0.113 |
| Adjustable speed | Yes |
| Charging indicator | Yes |
| Detachable head | Yes |
| Handle colour | Black |
| Handle(s) features | Ergonomic |
| Handles quantity | 1 |
| Indication light | Yes |
| Integrated timer | Yes |
| Irrigator | No |
| LED indicators | Status |
| Number of speeds | 2 |
| Number of teeth brushing modes | 1 |
| Pressure sensor | Yes |
| Product colour | Black |
| Purpose | Adult |
| Recharge indicator | Yes |
| Teeth brushing modes | Daily care |
| Timer duration modes | 2 min |
| Toothbrush frequency (pulsations) | 62000 movements per minute |
| Toothbrush type | Sonic toothbrush |
| AC input frequency | 110-220 V Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging base | Yes |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Charger | Yes |
| Flosser included | No |
| Number of brush heads included | 1 pc(s) |
| Number of chargers | 1 |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Travel case | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Brushing time | Up to 2 weeks |
| Colour | Yes |
| Operating time (Full to Empty) | Up to 2 weeks |
| Model name | ProtectiveClean 4300 HX6800/63 Sonic electric toothbrush with pressure sensor |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001763 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.409 kg |








