Advanced care for healthier gums***
Gently removes up to 10 x more plaque*
The Philips Sonicare Series 7100 Electric Toothbrush features Next-Generation Sonicare technology, 4 brushing modes, 3 intensity levels, a visible pressure alert and our G3 Premium Gum Care toothbrush head.
Gently removes up to 10 x more plaque*
The Philips Sonicare Series 7100 Electric Toothbrush features Next-Generation Sonicare technology, 4 brushing modes, 3 intensity levels, a visible pressure alert and our G3 Premium Gum Care toothbrush head.
Specifikacijos
| Long Description | Philips Series 7100 HX7420/01 Rechargeable Sonic Electric Toothbrush. Purpose: Adult, Toothbrush type: Sonic toothbrush, Teeth brushing modes: Daily care, Gum care, Sensitive. Power source: Battery, Battery type: Built-in battery, Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion). Package width: 170 mm, Package depth: 60 mm, Package height: 230 mm. Number of handles included: 1 pc(s), Number of brush heads included: 1 pc(s) |
|---|---|
| Vendor Homepage | www.philips.com/global |
| Bullet Points |
|
| Disclaimer | - in hard-to-reach areas vs. a manual toothbrush in 2 weeks - *in Gum Health mode vs. a manual toothbrush in 2 weeks - **vs. a manual toothbrush |
| Purpose | Adult |
| Toothbrush type | Sonic toothbrush |
| Adjustable speed | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Integrated timer | Yes |
| Timer duration modes | 2 min/4 x 30 sec |
| Number of teeth brushing modes | 4 |
| Teeth brushing modes | Daily care/Gum care/Sensitive |
| Toothbrush frequency (pulsations) | 62000 movements per minute |
| Pressure sensor | Yes |
| Product colour | White |
| Brush change indicator | Yes |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Power source | Battery |
| Number of brush heads included | 1 pc(s) |
| Charger | Yes |
| Charging case | Yes |
| Number of charging cases | 1 |
| Handle(s) features | Ergonomic |
| Battery operated | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Indication light | Yes |
| Number of chargers | 1 |
| USB cable included | Yes |
| AC input voltage | 100-220 V |
| Battery life (max) | 504 h |
| Charging base | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Package width | 170 mm |
| Mobile app support | Yes |
| Package depth | 60 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 400 g |
| Model name | Series 7100 HX7420/01 Rechargeable Sonic Electric Toothbrush |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002346 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.5 kg |


























