Elevate your wardrobe coolness with philips
Fashion future: steam meets style
You've chosen your outfit, but have no time to iron. Don't worry, we've got you! Forget clunky irons and embrace the Philips handheld steamer 5000. It's ready to go in 35 seconds and a joy to use. No-burn guarantee, with ultimate fashion flair!
- Sleek design, looks great
- Ready to use in 35 seconds
- Choose from Eco and Max settings
- Pointed tip for tricky creases
- Powerful steaming, great result
- Detachable water tank
- Made with recycled plastic
- Kills 99.9% of bacteria
*Tested with bacteria/yeast test strains: Escherichia coli (8099), Staphylococcus aureus. ATCC 6538, Candida albicans ATCC 10231 ^Tested with test mite species: Dermatophagoides farinae (male and female adult mites and nymphs)
**The 1400 W power rating is based on the appliance being connected to a 240 V power supply. Actual power rating may vary depending on the voltage.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
|---|---|
| Category Code | GST |
| Unit Box Height | 0.09 |
| Unit Box Length | 0.335 |
| Unit Box Width | 0.11 |
| Automatic anti-calc | No |
| Colour name | Green |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 24 g/min |
| Cord length | 2 m |
| Device type | Handheld garment steamer |
| Foldable | Yes |
| Foldable hanger | Yes |
| Heating time | 0.58 min |
| Housing material | Plastic |
| Number of settings | 2 |
| Plate material | Plastic |
| Product colour | Green |
| Ready indicator | Yes |
| Recyclable packaging material | 100 % |
| Removable water tank | Yes |
| Water tank capacity | 0.12 L |
| AC input voltage | 220 V |
| Power | 1300 W |
| Depth | 316 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 690 g |
| Width | 97 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package width | 110 mm |
| Accessories included | None |
| Storage bag | Yes |
| Country of origin | China |
| Dangerous goods | No |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.003317 cubm |
| Product Net Weight | 0.69 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.99 kg |











