4G and 3 LAN Ports, Hassle-free Deployment
4MP Outdoor Full-Color 4G Bullet Network Camera
3 LAN Ports Meet Minimal Deployment Effort
InSight S345-4G offers industry-first three LAN ports, enabling simultaneous connectivity for up to three devices as you need. It is ideal for coupling with solar power systems to eliminate additional wiring deployments.
Human & Vehicle Classification
Distinguish humans and vehicles from other objects and receive more accurate event notifications.
LightPro Night Vision Technology
The VIGI LightPro Night Vision Technology intelligently switches between IR night vision and full-color night vision by detecting people or vehicles. This allows the camera to capture clearer and more critical details with the white light on, and to reduce light pollution and energy consumption with the IR light on at most time, effectively adapting to a broader range of scenarios.
Smart Video Enhancement Technology
True WDR: By analyzing and blending different exposures, True WDR ensures both bright and dark areas remain properly exposed, delivering a well-balanced and natural-looking image even in environments with high-contrast lighting.△
Smart IR: Smart IR dynamically adjusts infrared lighting to prevent overexposure and glare, improve visibility at different distances, and ensure clearer footage.
3D DNR: 3D DNR is a noise reduction technology that analyzes image data across frames to selectively reduce noise while preserving important details.
White Balance: White Balance ensures that white appears neutral in an image, regardless of the lighting conditions.
Efficient H.265+ Compression Technology
H.265+ reduces the required bandwidth and storage space for videos while maintaining excellent image quality. It saves 57.5% and 15% more storage space compared to H.264 and H.265, respectively.
- 4MP Super-High Definition and 24h Full-Color
- People & Vehicle Analytics§
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Active Defense and Two-Way Audio
- IP67 Waterproof
- H.265+ Compression Technology
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/ae/business-networking/vigi-network-camera/insight-s345-4g/ |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.16 |
| Unit Box Length | 0.325 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| Form factor | Bullet |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | White |
| Protection features | Waterproof |
| Weatherproof | Yes |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Maximum operating distance | 80 m |
| Placement supported | Outdoor |
| Remote viewing | Yes |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3 to 1/10000 s |
| Lens viewing angle, diagonal | 98.7 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 80.4 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 41.8 ° |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Detect distance | 80 m |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Fixed focus | Yes |
| Identify distance | 8 m |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Observe distance | 33 m |
| Recognize distance | 16 m |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate | Main Stream: 256 Kbps to 6 Mbps, Sub-Stream: 64 Kbps to 512 Kbps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Image quality adjustment | Brightness/Contrast/Mirror/Saturation/Sharpness |
| Maximum resolution | 2688 x 1520 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1920 x 1080 (HD 1080)/2048 x 1280/2304 x 1296/2560 x 1440/2688 x 1520 |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264+/H.265/H.265+ |
| Video recording | Yes |
| Audio formats supported | G.711 A-law |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio system | 2-way |
| Bit rate range | 0 - 64 Kbit/s |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Sample rate | 8 kHz |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| SIM card slot | Yes |
| SIM card type | NanoSIM |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP UDP, SSL/TLS, FTP/SFTP, RTP, IPv4, IPv6, ARP |
| Wi-Fi | No |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Alert notification type | Push notification |
| Built-in siren | Yes |
| Detection distance | 120 m |
| Digest authentication | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Human and vehicle targets classification | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| Mirror | Yes |
| Motion sensor | Yes |
| Password protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Reset button | Yes |
| Web browser | Yes |
| Web-based management | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 9.7 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 10.7 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Height | 101 mm |
| Length | 256 mm |
| Weight | 1090 g |
| Width | 122 mm |
| Drilling template included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Model | InSight S345-4G |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00676 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.61 kg |





