What This Product Does
TL-FC111A-20 is a 100M media converter, providing a 100M RJ-45 port and a 100M SC fiber port, which can convert between electrical and optical signals. And long-distance data transmission through optical fiber can be applied to commercial scenarios such as park security monitoring and wireless networking.
How This Product Works
TL-FC111A-20 adopts WDM (wavelength division multiplexing) technology, helping send and receive data at a distance of up to 20km (12.4 miles) over only one fiber, which saves half of the cable deployment cost for customers. TL-FC111A-20 transmits data at 1550nm wavelength and receives data at 1310nm wavelength on optical fiber. The TL-FC111A-20 works in the other end as a pair by receiving data at wavelength 1550nm and sending data at wavelength 1310nm.
Other Features
Besides, this media converter can be used as a standalone device (no rack required) or used with TP-Link’s TL-FC1420 rack for auto MDI/MDI-X in TX port in which duplex mode is automatically negotiated.
- Complies with 802.3u 10/100Base-TX, 100Base-FX standards
- Auto-negotiation of Half-Duplex/Full-Duplex transfer mode
- Adopts WDM technology, transmitting and receiving data on one single fiber
- Extends fiber distance up to 20km
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/accessory/tl-fc111a-20/ |
|---|---|
| Category Code | MCO |
| Unit Box Height | 0.065 |
| Unit Box Length | 0.204 |
| Unit Box Width | 0.168 |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Cable types supported | Cat3/Cat4/Cat5/Cat5e |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-T/10BASE-T |
| Duplex system | Full/Half |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 Mbit/s |
| Fiber ethernet cabling technology | 100BASE-FX |
| Flow control support | Yes |
| Maximum data transfer rate | 100 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3i/IEEE 802.3u |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Internal | No |
| LED indicators | Activity/Link/Power |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Output current | 0.6 A |
| Output voltage | 5 V |
| Depth | 73 mm |
| Height | 27 mm |
| Width | 94.5 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 360 g |
| Package width | 165 mm |
| Certification | FCC, CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002228 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.354 kg |






