Networking standards
IEEE 802.1D/IEEE 802.1p/IEEE 802.1w/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x
Enhanced Networking Stability and Security
1+1 Redundant Power Input
Equipped with dual power input ports and a wide 9.6-60V DC voltage range, ensuring continuous operation even if one power supply fails.
Easy Operation and Maintenance with Omada’s Free Cloud Management
- 8× Gigabit Ports (6× RJ45, 2× RJ45/SFP Combo)
- Professional Industrial-Grade Design: -40~75°C Operating Temperature, 6kV Lighting Protection, and 1+1 Redundant Power Input
- Abundant Features: VLAN, QoS, and STP/RSTP
- Centralized Cloud Management via the Web or Omada App†
- Durable IP40 Aluminum Casing and DIN-rail / Wall-mount Design
TP-Link Omada IES208G. Switch type: Managed. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 6. MAC address table: 8000 entries, Switching capacity: 16 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x. DC input voltage: 9.6 - 60 V. Wall mountable
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.omadanetworks.com/nl/business-networking/omada-switch-industrial/ies208g/ |
|---|---|
| Category Code | SWI |
| Unit Box Height | 0.08 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.165 |
| Cloud-managed | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 6 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| 10G support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Forwarding rate | 11.9 Mpps |
| Jumbo frames | 15000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| IGMP snooping | Yes |
| Static port security | Yes |
| DIN rail mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| DC input voltage | 9.6 - 60 V |
| Power source | DC |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Depth | 95 mm |
| Height | 45 mm |
| Width | 129 mm |
| Series | Omada |
| Model name | IES208G |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002244 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.766 kg |





