TP-Link | Omada L2+ managed switches provide high performance, powerful L2 and L2+ features like static routing, enterprise-level QoS, advanced security strategies and a bundle of ISP features. The IP-MAC-Port Binding (IMPB) and Access Control List (ACL) functions protect against broadcast storm, ARP and Denial-ofService (DoS) attacks, etc. Quality of Service (QoS, L2 to L4) provides enhanced traffic management capabilities to move your data smoother and faster. The OAM and DDM functions help facilitate network management. Moreover, the easy-to-use web management interfaces, along with CLI, SNMP and Dual Image mean faster setup and configuration with less downtime. TP-Link | Omada L2+ managed Switches provide a reliable, secure solution for enterprise, campus and ISP networks.
Specifikacijos
| Long Description | TP-Link Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots. Switch type: Managed, Switch layer: L2+. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48, Console port: RJ-45/Micro-USB. MAC address table: 16000 entries, Switching capacity: 104 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1D, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE.... Rack mounting, Form factor: 1U |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/en/business-networking/omada-switch-l3-l2-managed/sg3452/ |
| Bullet Points |
|
| Rack mounting | Yes |
| Management protocols | SNMPv1/v2c/v3, SNTP |
| Networking standards | IEEE 802.1D/IEEE 802.1p/IEEE 802.1s/IEEE 802.1w/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3i/IEEE 802.3u/IEEE 802.3z |
| 10G support | No |
| Series | Omada |
| Model name | Omada 48-Port Gigabit L2+ Managed Switch with 4 SFP Slots |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Switch type | Managed |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Switch layer | L2+ |
| Multicast support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 48 |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Power consumption (max) | 34.86 W |
| Forwarding rate | 77.38 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Store-and-forward | Yes |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | Y |
| SFP module slots quantity | 4 |
| DHCP features | DHCP client/DHCP relay/DHCP server/DHCP snooping/DHCPv6 snooping |
| Cables included | AC |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Width | 440 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Static route | Yes |
| Depth | 220 mm |
| Height | 44 mm |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| IP routing | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Flash memory | 32 MB |
| IGMP snooping | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) | Yes |
| Authentication | MAC-based authentication,Port-based authentication |
| Authentication type | AAA,RADIUS,TACACS+ |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| IP-MAC-Port binding | Yes |
| Loop protection | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| IPv4 routes | 48 |
| IPv6 routes | 48 |
| Link aggregation | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN/Private VLAN/Protocol-based VLAN/Tagged VLAN/Voice VLAN |
| Heat dissipation | 118.94 BTU/h |
| Number of VLANs | 4000 |
| System event log | Yes |
| IPv4 & IPv6 features | IPv4/IPv6 access-control list (ACL)/IPv6 ping/IPv6 Telnet/IPv6 tracert |
| Fanless | Yes |
| MIB support | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.02104 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.53 kg |




