Reliable Wi-Fi for Your Daily Delight
300 Mbps Multi-Mode Wi-Fi Router
High-Speed Wi-Fi
Enjoy web browsing, HD streaming, and downloading with your family. 300 Mbps wireless speeds on the 2.4 GHz band meet your daily needs.
Strong Signal, Great Coverage
Enhance wireless signal transmission with two 5 dBi antennas, 2×2 MIMO technology, and five high-speed Ethernet ports to provide reliable Wi-Fi and wired connections throughout medium-sized homes.
Versatile Management
Easily manage your home network with versatile built-in tools, including Parental Controls, Guest Network, QoS, and more.
Multi-Mode 4 in 1
Router Mode (Default)
Plug in an Ethernet cable to instantly create a private wireless network and share internet access with all your Wi-Fi devices.
Access Point Mode
Transform your existing wired network into a wireless one.
Range Extender Mode
Boost the existing wireless coverage in your house.
WISP Mode
Connect to the ISP network wirelessly in areas without wired service.
Smooth Video Streaming
IGMP Proxy/Snooping, Bridge, and Tag VLAN support optimizes IPTV streaming so you can enjoy your favorite movies and shows lag-free.
IPv6 Compatible
Compatible with the most recent Internet Protocol version (IPv6). Keep your router future-proof and enjoy the IPv6 services provided by your ISP.
Elegant Design
Designed to conserve space and complement virtually any décor while delivering stable Wi-Fi to your home.
Easy Setup at Your Fingertips
Set up Wi-Fi in minutes via its intuitive web interface or the powerful Tether app. Tether also lets you manage its network settings from any Android or iOS device.
- High-Speed Wi-Fi - 300 Mbps
- Boosted Coverage
- Multi-Mode 4 in 1
- Parental Controls
- Guest Network
- Smooth HD Streaming
- IPv6 Supported
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/en/home-networking/wifi-router/tl-wr844n/#overview |
|---|---|
| Category Code | WRO |
| Unit Box Height | 0.17 |
| Unit Box Length | 0.23 |
| Unit Box Width | 0.065 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| 3G | No |
| 4G | No |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Memory card slot(s) | No |
| USB port | No |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall, IP, MAC Address Binding |
| Guest access | Yes |
| Parental control | Yes |
| Security algorithms | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Certification | CE, RoHS |
| Quick installation guide | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 1 |
| Output current | 0.6 A |
| Output voltage | 5 V |
| Power source type | AC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 2000/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1/Windows Vista/Windows XP |
| Depth | 106.7 mm |
| Height | 24.3 mm |
| Width | 115 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.002997 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.425 kg |








