Networking standards
IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11be/IEEE 802.11e/IEEE 802.11g/IEEE 802.11i/IEEE 802.11k/IEEE 802.11n/IEEE 802.11r/IEEE 802.11v/IEEE 802.1Q/IEEE 802.1x/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3at/IEEE 802.3bz/IEEE 802.3x
Security algorithms
EAP-AKA/EAP-FAST/EAP-GTC/EAP-MD5/EAP-PEAP/EAP-SIM/EAP-TLS/EAP-TTLS/PEAP/PPSK/SNMP/SNMPv2/SNMPv3/SSH/SSID/WPA2-Enterprise/WPA2-Personal/WPA3-Enterprise/WPA3-Personal/WPA-Enterprise/WPA-Personal
Compliance certificates
CE/Federal Communications Commission (FCC)/Industry Canada (IC)/RoHS
Optimized Wired Performance with 2.5G PoE+ Port
With a 2.5 Gigabit Ethernet Port, EAP720 delivers remarkable multi-gigabit performance for higher bandwidth and faster WiFi. Compatibility with 802.3at PoE is ideal for flexible deployment.
- Dual-Band 4-Stream Wi-Fi 7: Up to 5.0 Gbps (4324 Mbps on 5 GHz + 688 Mbps on 2.4 GHz).†
- 1× 2.5G Port: Ensures fast connectivity throughout the network.
- Low Latency and Interference: Multi-Link Operation, Multi-Rus, and 4K -QAM ensure high performance of your network.‡
- Flexible Deployment and Easy Setup: Supports both 802.3at PoE and DC Power supply for flexible installation (power adapter included). Omada SDN for one-click setup.
- Advanced Features: Supports centralized management, Mesh, and Seamless Roaming.△
- More Connections and Wider Coverage: Supports 250+ concurrent clients* and covers up to 1500 ft² (140 ㎡) **for reliable and extensive wireless connectivity.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.omadanetworks.com/us/business-networking/omada-wifi-ceiling-mount/eap720/#highlights |
|---|---|
| Category Code | WAP |
| Unit Box Height | 0.063 |
| Unit Box Length | 0.24 |
| Unit Box Width | 0.23 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Channel bandwidth | 240 MHz |
| Coverage area | 140 m² |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4324 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4324 Mbit/s |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 25 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 25 dBmW |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| VLAN support | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Guest access | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Schedule access | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Supported network protocols | IPv4/IPv6 |
| Access point management | Wi-Fi schedule |
| Cloud-managed | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Syslog | Yes |
| Web-based management | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC voltage range | 12 V |
| Input current | 1.5 A |
| Power consumption (max) | 17.83 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+ |
| LED indicators | Yes |
| Placement | Ceiling,Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Antenna type | Internal |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 4096 MB |
| Depth | 160 mm |
| Height | 36.7 mm |
| Weight | 410 g |
| Width | 160 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 792 g |
| Package width | 245 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Model | EAP720 |
| Model name | EAP720 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 16 |
| Unit Calculated Volume | 0.0043605 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.96875 kg |





