Compatible operating systems
Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 10 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later
Equipped with a SuperSpeed USB 3.1 Gen 1 interface and MLC NAND Flash memory, the JetFlash 750 Flash Drive not only offers ultra-fast transfer speeds, but also provides consistent long-life durability and endurance. With its streamlined design and sleek piano-black case, the JetFlash 750 is a great combination of fashion and technology.
Sleek piano-black design
The JetFlash 750 comes in streamlined, sleek piano-black, a great combination of style and substance. It is lightweight, compact and a super easy carry!
MLC NAND flash inside
Transcend's JetFlash 750 is manufactured with reliable, top-tier MLC NAND flash memory and the USB 3.1 Gen 1 interface. With up to 64GB storage capacity, you can easily transfer, store and share your day-to-day files.
- MLC flash-based performance and reliability
- USB 3.1 Gen 1 interface
- LED data transfer indicator
- Lightweight and compact
- Transcend Elite data management software
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://uk.transcend-info.com/Products/No-508 |
|---|---|
| Category Code | MDU |
| Unit Box Height | 0.01 |
| Unit Box Length | 0.13 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Capacity | 32 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0 |
| Read speed | 130 MB/s |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8 |
| Certification | CE/FCC/BSMI/KC/RCM/EAC |
| Form factor | Cap |
| Product colour | Black |
| Depth | 8.8 mm |
| Height | 69.5 mm |
| Weight | 10.3 g |
| Width | 19.8 mm |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00013 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.02 kg |









