The Neomounts NM-C440BLACK ceiling mount is a tilt and swivel ceiling mount for flat screens up to 60″. This mount is a great choice for space saving placement or when wall mounting and floor placement is not an option.
Neomounts’ unique tilt (25°) and rotation (360°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The support is easily height adjustable from 56 to 91 cm*. A unique cable management conceals and routes cables from ceiling to TV. Hide your cables in the column to keep it nice and tidy. The mount features an adjustable mounting angle for sloped ceilings and comes with an additional cover for installation on suspended ceilings.
Neomounts NM-C440BLACK has two pivot points and is suitable for screens up to 60″. The weight capacity of this product is 50 kg. The ceiling mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200×200 to 400x400mm.
* The Neomounts NS-EP100BLACK is an extension pole for ceiling mount models NM-C440BLACK, NM-C440DBLACK and FPMA-C340BLACK. This pole can be used as extra extension to the pole included with the models. In this way, the height of the ceiling mounts can be increased with an extra 107,5 cm.
| Summary | Neomounts NM-C440BLACK Monitor/TV mount ceiling 32-60" – h 56-91 cm. Maximum weight capacity: 50 kg, Minimum screen size: 81.3 cm (32"), Maximum screen size: 152.4 cm (60"), Minimum VESA mount: 200 x 200 mm, Maximum VESA mount: 400 x 400 mm. Height adjustment range: 560 – 910 mm, Tilt angle range: -25 – 0°, Swivel angle range: -180 – 180°, Angle of rotation: 6°, Distance to the wall (max): 8 cm. Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=NM-C440BLACK |
| Category Code | TMS |
| Unit Box Height | 0.315 |
| Unit Box Length | 0.615 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| Maximum screen size | 60 " |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 50 kg |
| Minimum screen size | 32 " |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting type | Ceiling |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 200 x 200/200 x 300/200 x 400/300 x 300/400 x 200/400 x 300/400 x 400 mm |
| Angle of rotation | 6 ° |
| Distance to the wall (max) | 80 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 560 – 910 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Pivot angle | -3 – 3 ° |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 360 ° |
| Swivel angle range | -180 – 180 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | 25 ° |
| Tilt angle range | -25 – 0 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Depth | 80 mm |
| Height | 910 mm |
| Weight | 5830 g |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 610 mm |
| Package weight | 5800 g |
| Package width | 310 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 19500 g |
| Master (outer) case height | 330 mm |
| Master (outer) case length | 455 mm |
| Master (outer) case net weight | 18000 g |
| Master (outer) case width | 630 mm |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 36 pc(s) |
| Depth adjustment range | 0 – 80 mm |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 3 |
| Unit Calculated Volume | 0.03153 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.67 kg |












