WRL ACCESS POINT ENTERPRISE/E7 UBIQUITI
| Summary | Ubiquiti E7. 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, Maximum data transfer rate: 11500 Mbit/s. Security algorithms: PPSK. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000,10000 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE). Product colour: White |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://uk.store.ui.com/uk/en/category/wifi-enterprise/products/e7 |
| Category Code | WAP |
| Unit Box Height | 0.308 |
| Unit Box Length | 0.111 |
| Unit Box Width | 0.305 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | Yes |
| Band steering | Yes |
| Coverage area | 185 m² |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000/10000 Mbit/s |
| Fast roaming | Yes |
| Fit AP mode features | Hotspot 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 11500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 8600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 11500 Mbit/s |
| Maximum Tx power (2.4 GHz) | 23 dBmW |
| Maximum Tx power (5 GHz) | 30 dBmW |
| Maximum Tx power (6 GHz) | 30 dBmW |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11be/IEEE 802.11n |
| Spatial streams | 10 |
| Wireless meshing | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Security algorithms | PPSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC voltage range | 42.5 – 57 V |
| Power consumption (typical) | 43 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE++ (4PPoE) |
| Housing material | Aluminium,Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Yes |
| Placement | Ceiling,Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Antenna type | Internal |
| Depth | 250 mm |
| Height | 43.5 mm |
| Weight | 1800 g |
| Width | 250 mm |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 – 50 °C |
| Model | E7 |
| Model name | E7 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01963 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3.25 kg |








