Micro USB Charging Cable
Safe & high- speed charging, durable and reliable.
Compatible With Xiaomi/Samsung
2A high current, support HUAWEI FCP, Qualcomm QC Samsung AFC and other fast charging technologies.
Data Transfer and Power Charging 2 in 1
USB 2.0 interface, 480Mbps transmission speed transfer data and charging simultaneously.
Premium Internal Structure, Fast and Stable
28/22 AWG tinned copper conductor with multiple shielding for enhanced anti-interference ability.
Reinforced Tail
Reinforced tail can withstand repeated bending and non-cracking with daily wear and tear.
Durable PVC Jacket
Thickened PVC jacket makes it flexible and anti-bending.
Withstand Repeated Plugging
The Seamless molded joint allows you to use without removing the phone case.
Universal Compatibility
Widely compatible with Micro USB devices
Suitable Models
Compatible with Samsung / Huawei / Xiaomi / vivo / OPPO and other Micro USB devices.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://ventiontech.com/products/usb-2-0-a-male-to-micro-b-male-2a-cable-black?_pos=1&_psq=CTIWI&_ss=e&_v=1.0&variant=44028482683046 |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.22 |
| Unit Box Length | 0.01 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Cable length | 1.5 m |
| AWG wire size | 28/22 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Conductor material | Copper |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Output current (max) | 2 A |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model name | USB 2.0 A Male to Micro-B Male 2A Cable 1.5M White |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00033 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.05 kg |














