High Capacity in a Compact Design
The compact design offers up to 14TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works Right Out Of The Box With Windows® Pc. Just Plug Into The USB Port To Instantly Add Storage.
USB 3.0 And USB 2.0 Compatibility
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD Quality Inside And Out
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
The compact design offers up to 14TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works Right Out Of The Box With Windows® Pc. Just Plug Into The USB Port To Instantly Add Storage.
USB 3.0 And USB 2.0 Compatibility
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD Quality Inside And Out
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
Specifikacijos
| Long Description | Western Digital Elements WDBWLG0140HBK-EESN. HDD capacity: 14 TB. USB version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://shop.westerndigital.com/en-gb/products/external-drives/wd-elements-desktop-usb-3-0-hdd#WDBWLG0020HBK-EESN |
| Bullet Points |
|
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| HDD capacity | 14000 GB |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| HDD Family name | Elements Desktop |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 48 mm |
| Depth | 135 mm |
| Cables included | USB |
| Height | 165.8 mm |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Interface | USB 3.0/2.0 |
| External power adapter | Yes |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Package weight | 1280 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| User guide | Yes |
| Weight | 950 g |
| Package width | 233 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8.1 |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 94 mm |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.005777 cubm |
| Product Net Weight | 0.86 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.35 kg |












