High Capacity in a Compact Design
The compact design offers up to 18TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works Right Out Of The Box With Windows® PC. Just Plug Into The USB Port To Instantly Add Storage.
USB 3.0 And USB 2.0 Compatibility
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD Quality Inside And Out
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
The compact design offers up to 18TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works Right Out Of The Box With Windows® PC. Just Plug Into The USB Port To Instantly Add Storage.
USB 3.0 And USB 2.0 Compatibility
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD Quality Inside And Out
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
Specifikacijos
| Long Description | Western Digital Elements WDBWLG0160HBK-EESN. HDD capacity: 16 TB. USB version: 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://shop.westerndigital.com/en-gb/products/external-drives/wd-elements-desktop-usb-3-0-hdd |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| HDD capacity | 16000 GB |
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| HDD Family name | Elements Desktop |
| Manufacturer code | WDBWLG0160HBK-EESN |
| Bus powered | USB |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 48 mm |
| Depth | 135 mm |
| Cables included | USB |
| Height | 165.8 mm |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Interface | USB 3.0/2.0 |
| External power adapter | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Plug and Play | Yes |
| Package weight | 1300 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| User guide | Yes |
| Weight | 900 g |
| File format system | NTFS |
| Package width | 234 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8.1 |
| Package depth | 208 mm |
| Package height | 94 mm |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.005197 cubm |
| Product Net Weight | 0.9 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.35 kg |






