Powerful internal HDDs designed for performance, reliability and power efficiency in small to medium NAS environments.
WD Red Plus internal HDDs are designed to handle workloads for power users and small to medium business NAS environments. WD Red Plus drives deliver the speed and capacity required to store, protect and share growing amounts of data in mid-sized RAID-optimized NAS systems with increased power efficiency.
Western Digital Red Plus WD100EFGX. HDD capacity: 10 TB, HDD speed: 7200 RPM, Storage drive buffer size: 256 MB, HDD size: 3.5", Interface: Serial ATA III
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.westerndigital.com/products/internal-drives/wd-red-plus-sata-3-5-hdd?sku=WD101EFBX |
|---|---|
| Category Code | HDS |
| Unit Box Height | 0.105 |
| Unit Box Length | 0.15 |
| Unit Box Width | 0.03 |
| Component for | NAS |
| HDD average transfer rate | 215 MB/s |
| HDD capacity | 10000 GB |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD size | 3.5 " |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Type | HDD |
| Workload rate limit | 180 TB/year |
| Operating voltage | 12 V |
| Power consumption (idle) | 6.1 W |
| Power consumption (read) | 8.8 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (write) | 8.8 W |
| Non-operating shock | 250 G |
| Operating shock | 30 G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 147 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Weight | 750 g |
| Width | 101.6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Model | WD100EFGX |
| HDD Family name | Red Plus |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.001403 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.7 kg |
