Networking standards
IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11be/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.1Q/IEEE 802.3at
All-weather IP67 WiFi 7 AP with 6 spatial streams, integrated directional super antenna, and articulation mounting bracket.
- WiFi 7
- 6 spatial streams
- 465 m² (5,000 ft²) open space coverage with the integrated directional super antenna
- Software-switchable from internal directional to included external omni antennas
- 300+ connected devices
- Powered using PoE+
- 2.5 GbE uplink
- Versatile wall and pole mounting
- Weatherproof (outdoor exposed)
Ubiquiti U7 Pro Outdoor. 2.4 GHz, 5 GHz, Maximum data transfer rate: 8600 Mbit/s. Security algorithms: PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3. Ethernet LAN data rates: 1000,2500 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE). Product colour: White. Power consumption (max): 21 W
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://eu.store.ui.com/eu/en/products/u7-pro-outdoor |
|---|---|
| Category Code | WAP |
| Unit Box Height | 0.099 |
| Unit Box Length | 0.289 |
| Unit Box Width | 0.259 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000/2500 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 – 5 GHz |
| Maximum data transfer rate | 8600 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 8600 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spatial streams | 6 |
| Throughput data rate | 5765 Mbit/s |
| VLAN support | Yes |
| Security algorithms | PPSK/WPA/WPA2/WPA3/WPA-Enterprise/WPA-PSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC voltage range | 44 – 57 V |
| Power consumption (max) | 21 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Housing material | Aluminium,Polycarbonate (PC) |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| LED indicators | Yes |
| Placement | Ceiling,Pole,Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Antenna gain level (max) | 11 dBi |
| Antenna type | Internal & external |
| Antennas quantity | 3 |
| Number of connectors | 2 |
| Compliance certificates | CE |
| Depth | 66.5 mm |
| Height | 208 mm |
| Weight | 1200 g |
| Width | 170 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 – 60 °C |
| Model | U7-PRO-OUTDOOR |
| Model name | U7 Pro Outdoor |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.01046 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.18 kg |














