Naturally straight hair in 5 minutes*
Smooth, shiny, frizz-free hair
Reveal naturally straight, beautifully shiny hair in just 5 minutes. Our ThermoProtect technology and bristle design work together for healthy-looking, frizz-free hair.
- Ready to use indicator light
- Swivel cord
- Fast heat-up time
- 1.8 m cord
- Paddle-shaped brush
- Triple bristle design
- 2 temperature settings
- Tourmaline ceramic coating
- ThermoProtect technology
- Measured on 33 women with mid-length hair. Test done in China.
Philips StyleCare Essential BHH880/00 Heated straightening brush. Type: Straightening brush, Temperature (min): 170 °C, Temperature (max): 200 °C. Product colour: Black, Pink, Hanging type: Hanging ring. Cord length: 1.8 m, Auto power off after: 60 min, LED indicators: Status. Power source: AC, AC input voltage: Uniersal. Cable length: 1.8 m
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.download.p4c.philips.com/files/b/bhh880_00/bhh880_00_pss_.pdf |
|---|---|
| Category Code | HSA |
| Unit Box Height | 0.123 |
| Unit Box Length | 0.355 |
| Unit Box Width | 0.055 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Ceramic heating system | Yes |
| Hair straightening | Yes |
| Hair texturizing | Yes |
| Heater type | PTC |
| Ionic function | No |
| Number of heating levels | 2 |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Temperature (min) | 170 °C |
| Type | Straightening brush |
| Ceramic coating | Yes |
| Hanging type | Hanging ring |
| Number of bristles | 111 |
| Overheat protection | Yes |
| Product colour | Black/Pink |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 60 min |
| Built-in display | No |
| Cord length | 1.8 m |
| Cordless | No |
| Indication light | Yes |
| LED colour | White |
| LED indicators | Status |
| On/off switch | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| AC input voltage | Uniersal V |
| Power source | AC |
| Cable length | 1.8 m |
| Depth | 48 mm |
| Height | 350 mm |
| Plate depth | 116 mm |
| Plate width | 60 mm |
| Width | 75 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model name | StyleCare Essential BHH880/00 Heated straightening brush |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.003051 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.668 kg |





