One tool, ultimate precision
For face, hair & body
Craft your personal look with this versatile trimmer, which includes 15 quality tools for styling your face, head and body. The precision trimming comb delivers a consistent trim at the exact length you want.
- Self-sharpening steel blades
- Precision trimming comb
- BeardSense technology
- Nose/ear/eyebrow trimming
- Precision beard styling
- 15-in-1 trimmer
- Fast hair clipping**
- Comfortable body grooming
- Battery indicator
- Up to 120 minutes runtime
- 100% showerproof
- Premium ergonomic design
- Based on 2.3 times trimming facial hair per week, each session on av. 11.5 minutes
- * Compared to the Philips All-in-One trimmer without the 41 mm cutting element
Philips All-in-One Trimmer MG7940/15 Series 7000. Product colour: Grey, Minimum hair length: 0.5 mm, Maximum hair length: 1.6 cm. Power source: Battery, Operating time: 120 min, Battery type: Built-in battery
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.philips.com |
|---|---|
| Category Code | HCL |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.16 |
| Unit Box Width | 0.075 |
| Maximum hair length | 16 mm |
| Minimum hair length | 0.5 mm |
| Number of length steps | 22 |
| Precision trimmer | Yes |
| Precision trimmer purpose | Beard,Ear,Nose |
| Product colour | Grey |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Step precise | 0.2 mm |
| Suitable for entire body | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| Cordless | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery voltage | 5 V |
| Charging time | 1 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time | 5 min |
| Operating time | 120 min |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Attachments quantity | 15 |
| Cleaning brush | Yes |
| Storage pouch | Yes |
| Model | MG7940/15 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00276 cubm |
| Unit Calculated Weight | 5.3 kg |


