- Boosts wireless signal to previously unreachable or hard-to-wire areas flawlessly
- Compatible with 802.11 b/g/n and 802.11ac WiFi devices
- Dual band speeds up to 750Mbps
- Miniature size and wall-mounted design make it easy to deploy and move flexibly
- Ethernet port allows the Extender to function as a wireless adapter to connect wired devices
| Vendor Homepage | www.tp-link.com/en/products/details/?model=RE200 |
|---|---|
| Category Code | WRE |
| Unit Box Height | 0.09 |
| Unit Box Length | 0.16 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| IEEE 802.11ac | Yes |
| IEEE 802.11b | Yes |
| IEEE 802.11g | Yes |
| IEEE 802.11n | Yes |
| 64, 128, 152-bit WEP | Yes |
| WPA – Wi-Fi Protected Access | Yes |
| WPA2 – Wi-Fi Protected Access | Yes |
| Network Device Type | Range Extender |
| Data transmission speed | 750 Mbps |
| Antenna Type | Built-in |
| Number of antennas | 3 |
| Wireless Frequency Range | 2.4GHz & 5GHz |
| Included Accessories | RJ-45 Ethernet Cable,<br/> Resource CD,<br/> Quick Installation Guide |
| Dimensions | 110.0 x 65.8 x 75.2mm |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.001882 cubm |
| Product Net Weight | 0.11 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.256 kg |



