The UniFi Switch 48 features a rich set of Layer 2 capabilities and fanless, silent cooling for use as an access layer switch. UniFi Network Controller and UniFi Network mobile app allow admins to configure and monitor virtually all of the switch features in an intuitive graphical user interface from anywhere.
- (48) Gigabit RJ45 ports
- (4) 1G SFP ports
- Layer 2 features
- Fanless, silent cooling
- 1.3" touchscreen display, supports UniFi Network AR
- Managed by UniFi Network Controller (5.13.10 or later)
Ubiquiti UniFi USW-48. Switch type: Managed, Switch layer: L2. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48. Switching capacity: 52 Gbit/s. Rack mounting
Specifikacijos
| Quantity | 17 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://store.ui.com/collections/unifi-network-routing-switching/products/unifi-switch-48 |
| Category Code | SWI |
| Unit Box Height | 0.44 |
| Unit Box Length | 0.54 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| 10G support | No |
| Forwarding rate | 77.376 Mpps |
| Switching capacity | 52 Gbit/s |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | LAN/System |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Fanless | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Depth | 285 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Weight | 3900 g |
| Width | 442.4 mm |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model name | USW-48 |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.02376 cubm |
| Unit Calculated Weight | 5.6 kg |










