Certification
cTUVus, FCC-B, ICES003, CEC, NOM, Mexico Energy, CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, BSMI, RCM
With an immersive curved screen and 165Hz refresh rate, the ViewSonic VX2718-PC-MHD provides a stunning viewing experience. The monitor has been designed with a 1500R curved and borderless panel for an immersive experience. A high 165Hz refresh rate delivers smooth animations with minimal input lag while AMD FreeSync™ Premium prevents screen tearing and stuttering for a fluid gaming experience. With 1ms MPRT response time, the monitor delivers unprecedented screen quality and speed. VX2718-PC-MHD is also equipped with ViewSonic’s exclusive ViewMode™ presets, which offer optimized screen performance for different home entertainment applications, such as watching movies, editing, or playing video games. In addition, a DisplayPort and two HDMI inputs offer flexible connectivity for both general use and entertainment.
Ultimate Immersive Gaming Experience
With a 1500R screen curvature, the VX2718-PC-MHD provides a truly immersive viewing experience that lets you enjoy big, bold and stunning panoramic views.
Seamless In-Game Actions
With a swift 165Hz refresh rate, this monitor delivers great visual fluidity and flawless graphics no matter how quickly the in-game action unfolds.
Rapid Response Time for Clear and Broadcast-Quality Videos
With a stunningly quick 1ms (MPRT), this monitor delivers smooth images without streaking, blurring, or ghosting. This blazing-fast response time is perfect for the most graphic-intense gaming and provides amazing visual quality while watching sports or action movies. Experience digital broadcast quality and full-motion videos with razor-sharp images that never blur.
Prevent Screen Tearing
With AMD FreeSync™ technology, the monitor is able to adapt so that there is less fluctuation and jumpiness in the image.
Brace for true darkness
See and move fluidly in the shadows with ViewSonic’s Black Stabilization feature. When enabled, the darkest scenes are lit up for enhanced visibility so you can spot the finer details and stay ahead of the pack.
Optimal Viewing Conditions
ViewSonic’s exclusive ViewMode offers specialized presets to fit different usage scenarios including Game, Movie, Web, Text, Mac, and Mono modes. These presets enhance gamma curve, color temperature, contrast, and brightness to deliver the optimal viewing characteristics for each application.
Stereo Sound
Designed with dual integrated speakers, the VX2718-PC-MHD accents its incredible screen performance with stereo sound for a complete multimedia experience.
Connection Flexibility
Dual HDMI and DisplayPort inputs offer a wide range of compatibility, giving you the ultimate flexibility when connecting devices.
Comfortable Viewing
Flicker-Free technology and a Blue Light Filter help to eliminate eye strain from extended viewing periods.
Low Energy Consumption
The VX2718-PC-MHD has been designed with energy efficiency in mind, featuring an Eco Mode that consumes less power, resulting in a smaller carbon footprint and reduced office overhead costs.
- 1500R curved screen for a perfect balance of immersion and comfort
- 165Hz refresh rate delivers fluid, tear-free visuals
- Rapid 1ms (MPRT) response time for crisp movements
- AMD FreeSync™ Premium prevents screen tearing
- Flexible connectivity with dual HDMI and DisplayPort inputs
- FHD 1080p resolution
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.viewsonic.com/global/products/lcd/VX2718-PC-MHD |
|---|---|
| Category Code | LC3 |
| Unit Box Height | 0.435 |
| Unit Box Length | 0.685 |
| Unit Box Width | 0.155 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| HD type | Full HD |
| Horizontal scan range | 30 - 193 kHz |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| NTSC coverage (typical) | 72 % |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Response time | 1 ms |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Screen shape | Curved |
| sRGB coverage (typical) | 102 % |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 165 Hz |
| Viewable size, horizontal | 597.888 mm |
| Viewable size, vertical | 336.312 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Feet colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| AC (power) in | Yes |
| Audio input | No |
| Audio output | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 403343 |
| Power consumption (max) | 27 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 26 W |
| Non-operating altitude | 0 - 12100 m |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Depth (with stand) | 225 mm |
| Depth (without stand) | 75 mm |
| Height (with stand) | 475 mm |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Weight (with stand) | 3900 g |
| Weight (without stand) | 3300 g |
| Width (with stand) | 611 mm |
| Width (without stand) | 611 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 443 mm |
| Package weight | 5500 g |
| Package width | 687 mm |
| Cables included | AC/DisplayPort |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Quick start guide | Yes |
| Stand included | Yes |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | CE/REACH/RoHS |
| Weight | 3900 g |
| Harmonized System (HS) code | 8528521000 |
| Pallet gross height | 2240 mm |
| Pallet gross length | 1000 mm |
| Pallet gross width | 1200 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/403343/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | F |
| EPREL Registration Number | 403343 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Model | VX2718-PC-MHD |
| Model name | VX2718-PC-MHD |
| Unit Calculated Volume | 0.04619 cubm |
| Product Net Weight | 3.9 kg |
| Unit Calculated Weight | 5.7 kg |





